Soğanın Göz Yakması Nasıl Önlenir?

Soğanın Göz Yakması Nasıl Önlenir

Soğanın göz yakması nasıl önlenir? sorusunun cevabını öğrenerek siz de mutfakta işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kuru soğan salata, meze, börek içi ve yemek yapımında sıkça kullanılan bir malzemedir. Soğanı yemek ve salatalarda tüketebileceğimiz gibi tek başına çiğ olarak da tüketebiliriz. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin kabuğunu güzelce soyup doğramak gerekmektedir. Kuru soğanın kabuğunu soyarken ve özellikle de doğrarken gözlerimiz yanar ve yaşarır. Siz de bu durumdan şikayetçi iseniz soğanın göz yakmasını önlemeye yarayacak pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Soğanın Göz Yakması Nasıl Önlenir?

Soğan soyarken gözler yaşardığı zaman işi yapmak biraz daha zorlaşır. Mutfakta deneyimli olanlar bu konuda bazı çözümler üretmişlerdir. Mutfağa yeni girmeye başlayanlar soğan doğrarken zorlanabilirler. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda soğanın göz yakmasını önleme yöntemleri hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Kuru soğan doğrarken uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisi bunu suda doğramaktır. Öncelikle bir tencere ya da kabın içine su doldurun. Daha sonra kuru soğanın kabuğunu güzelce soyduktan sonra bunun içinde istediğiniz şekilde doğrayın.

Soğanın Göz Yakması Nasıl Önlenir-1
Soğanın Göz Yakması Nasıl Önlenir-1

Donmuş soğan da doğrarken gözlerinizi yakmayacağı için bu kolay yöntem de işinize yarayabilir. Bunun için kuru soğanı doğramaya başlamadan önce 10 dakika kadar buzdolabında bekletin. İsterseniz bunun yerine 5 dakika buzlukta da bekletebilirsiniz. Soğan soğuduktan sonra bunu doğradığınızda gözlerinizin yanmadığını görebilirsiniz.

Soğanın Göz Yakması Nasıl Önlenir-2
Soğanın Göz Yakması Nasıl Önlenir-2

Kuru soğanı doğramaya başlamadan önce ağzınıza su almak da gözlerinizin yanmasını önleyebilir. Bunun için doğrama işlemi bitene kadar suyu ağzınızda tutmalısınız. İsterseniz ağzınıza su almak yerine bir kürdanı soyma işlemi bitene kadar dişlerinizin arasında tutabilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında kuru soğanın kabuğunu soyduktan çeşmeyi açın ve suyun altında doğrama işlemini yapın. Bu kolay yöntem sayesinde gözleriniz yanmadan kısa sürede soğanı rahatlıkla doğrayabilirsiniz.

Bu yazımızda soğanın göz yakmasını önlemek için uygulayabileceğiniz en kola ve etkili yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu yöntemlerden istediğinizi uygulayarak artık siz de gözleriniz yanmadan çok rahat bir şekilde soğan doğrayabilirsiniz. Evdeki kuru soğanı güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz daha önce paylaştığımız kuru soğan nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir