Pet Şişe ile Kitap Ayracı Yapımı

Pet Şişe ile Kitap Ayracı Yapımı

Pet şişe ile kitap ayracı yapımı kolay bir kendin yap çalışması olduğu için isteyen herkes evde rahatlıkla yapabilir. Mutfağınızda atılmayı bekleyen pet şişe varsa bunu kitap ayracı yaparak değerlendirebilirsiniz. Pet şişe kendin yap çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız çalışmada pet şişe ile farklı kitap ayraçları yapılmış. Tek bir pet şişe ile 5 tane kitap ayracı yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Pet Şişe ile Kitap Ayracı Yapımı

Evde pet şişeden kitap ayracı yapmak oldukça kolaydır. Bu yöntemi uygulamak isterseniz şişenin düz kısmını kullanmanız gerekiyor. Şişenin alt ve üst tarafını kestikten sonra geri kalan kısmı ile zevkinize uygun şekillerde kitap ayraçları tasarlayabilirsiniz. Düz parçanın üzerine istediğiniz herhangi bir şekli çizerek bunu makas ile kesin. Daha sonra bunun ortasına kesik yapın. Bu şekilde kısa sürede çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz. Klasik modellerden hoşlanıyorsanız cetvel ayraç yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane pet şişe
  • Falçata
  • Makas
  • Kalem
  • İp

Bunların dışında kitap ayraçlarını yapmak için kalıp kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında gövdesi düz olan pet şişelerden kullanılmaktadır.

Pet Şişe ile Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

  • Kitap ayracı yapımında pet şişenin ortasındaki düz kısım kullanılmaktadır. Bunun için ilk olarak şişenin alt ve üst tarafını falçata yardımı ile kesin.
  • Bu parçanın üzerine elinizle bastırarak düzleştirin. Böylece kitap ayracını daha rahat tasarlayabilirsiniz.
  • Buradan sonrasında düzleştirdiğiniz pet şişe parçasının üzerine kalem ile istediğiniz şekilleri çizebilirsiniz.
  • Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada kalıplar yardımı ile yıldız, kalp, kedi, yaprak ve cetvel şeklinde ayraçlar yapılmış.
  • Siz de bunların aynısını ya da farklı tasarımlar yapabilirsiniz.

Pet şişe ile yaptığınız kitap ayraçları şeffaf görünümleri ile çok hoşunuza gidebilir. İsterseniz uygulamanın yapımında renkli pet şişelerden kullanabilirsiniz. Daha şık bir tasarım yapmak isterseniz ayraçların üzerine boncuk, pul ya da küçük parlak taşlar yapıştırabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişe ile kitap ayracı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Farklı bir kitap ayracı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız düğme ile kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir