Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı

Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı

Takvim yaprağı ile kolay kapı süsü yapımı başlığı altında sizlerle evde keyif alarak yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Elinizde manzara ya da çiçek resimleri bulunan bir takvim varsa sene sonunda bunu atmak yerine kapı süsü yapmak için kullanabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada üzerinde deniz manzarası ve gemi bulunan bir takvim yaprağı kullanılmış. Siz de evde güzel bir dekoratif süs yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı

Kapı süsü ev dekorasyonunda sıkça kullanılmaktadır. Evde kapı süsü yapmak istiyor fakat bu konuda el becerinize güvenmiyorsanız takvim yaprağı ile kapı süsü yapmayı deneyebilirsiniz. Karton ile hazırlayacağınız bir kalıp sayesinde uygulamayı zorlanmadan yapabilirsiniz. Karton ile yapacağınız bir halkanın üzerine şekilli olarak kestiğiniz takvim yapraklarını yapıştırarak kısa sürede güzel bir kapı süsü tasarlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Takvim yaprağı
  • Yıldız kalıbı
  • Kalem
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Karton
  • İnce bir kurdele ya da ip
Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Malzemeler
Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Malzemeler

Takvim Yaprağı ile Kapı Süsü Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeler hazır ise yıldızlı kapı süsü yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak bir kartonun üzerine istediğiniz boyutta yıldız çizin ve bunu makas ile keserek kalıbı hazırlayın. Daha sonra yaprağı ters çevirin ve kalıp yardımı ile ihtiyacınız kadar yıldız çizin.

Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-1
Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-1

Çizgilerin üzerinden makas ile geçerek dikkatli bir şekilde kesin.

Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-2
Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-2

Bu şekilde yıldızları hazırladıktan sonra sıra halkayı yapmaya geldi. Elinizde karton kutu varsa bunu açarak düzleştirip halka yapımında kullanabilirsiniz. Karton yoksa istediğiniz renkte fon kartonu ile de halka yapabilirsiniz. Kartonun üzerine yapmak istediğiniz kapı süsünün boyutuna uygun büyüklükte bir tabak koyarak dış halkayı çizin. Daha küçük boyutta bir tabak ile de iç halkayı çizin ve daha sonra ortadaki halkayı dikkatli bir şekilde keserek çıkarın. Halkayı fon kartonu ile yapacaksanız ince olmaması için 2 tane halka yapıp bunları birbirine yapıştırabilirsiniz.

Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-3
Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-3

Halkayı ve yıldızları hazırladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz. Yıldızları yapışkan yardımı ile halkanın üzerine yapıştırın.

Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-4
Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-4

Halkanın üzerini yıldız şeklinde kağıtlarla kapladıktan sonra ince bir ip ya da kurdele yardımı ile kapı süsünü yerine asarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-5
Takvim Yaprağı ile Kolay Kapı Süsü Yapımı-5

Uygulamayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için yukarıda takvim yaprağı ile kapı süsü yapımı resimli anlatım paylaştık. İsterseniz takvim yaprağı ile yıldız yerine başka şekillerde yapabilirsiniz. Elinizde takvim yaprağı yoksa renkli A4 kağıt da kullanabilirsiniz. Çocuk odasına güzel bir dekoratif süs yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız çocuk odası için balon süs yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir