Kara Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Kara Lahana Turşusu Nasıl Yapılır

Kara lahana turşusu nasıl yapılır bunu öğrenerek siz de evde kolay bir şekilde turşu kurabilirsiniz. Turşu Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden birisi olarak çok sevilmektedir. Özellikle lahana, salatalık, havuç, biber gibi sebzelerle yapılan turşuların yanı sıra kara lahana ile de yapılan çeşidi bulunmaktadır. Hem rengi hem de lezzeti ile yemeklerin yanına yakışacak bir turşu hazırlamak isterseniz yazımızın devamında tarifi bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kara Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Kara lahana sert bir yapıya sahiptir. Bu sebzeyi biraz yumuşatıp salata yapımında kullanabilirsiniz. Kara lahana ile yapacağınız turşu diğer çeşitlere oranla daha çabuk olgunlaşmaktadır. Manavdan ya da pazardan alacağınız lahanayı güzelce yıkadıktan sonra bunu ince bir şekilde doğrayıp tuz ile ovduktan sonra su ve limon suyu ilavesi ile turşuyu kurabilirsiniz. Turşu yapımında kaya tuzu kullanmanız gerekmektedir. İsterseniz limon suyu yerine sirke de kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. İlk kez deneyecek olanlar için kara lahana turşusu tarifi ve malzeme listesini aşağıda paylaşıyoruz.

Kara Lahana Turşusu
Kara Lahana Turşusu

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet orta boy kara lahana
  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 3/4 su bardağı limon suyu
  • 1 su bardağı su

Kara Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Ön hazırlık olarak kara lahananın ortasındaki sert kısmı bıçak ile çıkararak yapraklarına ayırın. Daha sonra bol su ile yıkayın ve kesme tahtasının üzerine alarak bıçak ile ince bir şekilde doğrayın.

Kara Lahana Turşusu Yapımı
Kara Lahana Turşusu Yapımı

Doğradığınız kara lahanaları derin bir kabın içine alın ve üzerine kaya tuzu ilave edin. 5 dakika kadar tuz ile güzelce ovun ve 10 dakika dinlendirin. Sonrasında üzerine belirtilen miktarda su ve limon suyu ilave edin.

Kara Lahana Turşusu Yapımı-1
Kara Lahana Turşusu Yapımı-1

Tüm malzemeyi güzelce karıştırdıktan sonra bunu kapaklı cam bir kavanoz içine koyun. Kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatın.

Kara Lahana Turşusu Yapımı-2
Kara Lahana Turşusu Yapımı-2

Kavanozu güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde bekletin. 4 günlük beklemenin sonunda turşuyu tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde kara lahana turşusu yapımı bu şekilde olup tariften de anlaşılacağı şekilde son derece kolaydır. Süre sonunda kara lahananın daha yumuşak ve lezzetli olduğunu görebilirsiniz. Bu lezzetli turşuyu tek başına tüketebileceğiniz gibi yapacağınız sebze salatalarının içine de koyabilirsiniz. Evde beyaz lahana turşusu yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız lahana turşusu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir