Evde Zeytin Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde Zeytin Ezmesi Nasıl Yapılır

Evde zeytin ezmesi nasıl yapılır? bunu merak ediyorsanız yazımızda sorunun cevabını ve bu konuda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz. Zeytin kahvaltılarımızın sevilen lezzetlerinden birisidir. Zeytini ekmeğe sürerek yemek isteyenlerin tercihi ise zeytin ezmesinden yana olmaktadır. Dışarıda hazır olarak satılan gıdalar katkı maddesi içerdiğinden çoğu bayan ezmeyi evde kendi yapmayı tercih etmektedir. Zeytin yemeyi sevmeyen çocuklar için de ezme güzel bir seçenek olmaktadır. Evde lezzetli bir zeytin ezmesi yapmak isterseniz işin püf noktasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Evde Zeytin Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde zeytin ezmesi yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken zeytinlerin çekirdeklerini çıkarmak ve sonra da bunları rondodan geçirerek sürülebilecek kıvama gelmesini sağlamak. Yapacağınız ezmenin lezzetini arttırmak için sarımsak, zeytinyağı, nar ekşisi, limon suyu ve bazı baharatlar kullanabilirsiniz. Doğru malzemeleri uygun oranda kullandığınızda ortaya lezzetli bir kahvaltılık çıkacaktır. Evde denemek isteyenler için zeytin ezmesi tarifi ve malzeme listesini aşağıda paylaşıyoruz.

Zeytin Ezmesi Tarifi
Zeytin Ezmesi Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • 250 gram siyah zeytin
  •  1 tane limon
  •  1 çay bardağı zeytinyağı
  •  2 diş sarımsak
  •  1 çay kaşığı karabiber
  •  1 çay kaşığı kekik
  •  1 çay kaşığı tuz
  •  1 tatlı kaşığı nar ekşisi

Bu malzeme listesi ile küçük bir kavanoz ezme çıkmaktadır. Daha büyük kavanozda yapmak isterseniz siyah zeytin ve diğer malzemelerin miktarını uygun oranda arttırabilirsiniz. Ekşisi bol olsun istiyorsanız kullanacağınız limon suyu ve nar ekşisi miktarını arttırabilirsiniz.

Ev Yapımı Zeytin Ezmesi Tarifi

Lezzetli bir ezme hazırlamak için ilk olarak siyah zeytinlerin çekirdeklerini çıkarın. Sarımsakların da kabuklarını soyun. Limonun da suyunu sıktıktan sonra ezme yapımına geçebilirsiniz. Rondoya ilk olarak sarımsakları alın ve bunları incelttikten sonra zeytinleri de ilave edin. Limon suyu, nar ekşisi ve zeytinyağını da ekledikten sonra tüm malzemeyi güzelce çekin. Son olarak tuz ve baharatlarını ekleyerek bir kez daha çekin. Zeytin ezmesini bu şekilde hazırladıktan sonra bunu kavanoza koyabilirsiniz.

Bu yazımızda evde zeytin ezmesi yapımı hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu tarifi uygulayarak evde sevdikleriniz için sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltılık hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun. Ezmeyi yaparken kullanacağınız baharat çeşidini ve miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir