Humus Nedir, Nasıl Yapılır?

Humus Nedir Nasıl Yapılır

Humus nedir, nasıl yapılır? bunu merak ediyorsanız yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Humus, nohut ile yapılan bir meze çeşididir. Lübnan, İsrail, Mısır ve Ortadoğu’daki çoğu Arap ülkesinin yanı sıra ülkemizde de çok sevilmektedir. Doğru malzemeler uygun miktarda kullanıldığı zaman ortaya harika bir lezzet çıkmaktadır. Haşlanmış nohut, tahin, sarımsak, limon suyu, tuz ve baharatlarla yapılan bu mezeyi evde yapmak isterseniz bu konuda işinize yarayacak pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Humus Nedir, Nasıl Yapılır?

Humus; nohut püresi, tahin, zeytinyağı ve limon suyu ile yapılan bir meze çeşididir. Lezzeti arttırmak için sarımsak, kimyon ve karabiber ya da damak tadına uygun başka baharatlar kullanılabilir. Daha önceden evde yapmayanlar humus nasıl yapılır? bunu merak edebilirler. Bu konuyu hemen açıklayalım.

Evde bu mezeyi yapmak istediğinizde nohutu bir gece önceden suda bekletmeli ve ertesi gün haşlamalısınız. Nohudun kabuklarının kolay çıkması için haşlarken suyuna biraz karbonat ilave edebilirsiniz. İyice yumuşayana kadar haşladığınız nohudun kabuklarını çıkardıktan sonra bunu ezerek püre haline getirmeniz gerekmektedir. Mezenin lezzeti açısından nohudun çok iyi haşlanması ve pürüzsüz bir şekilde ezilmesi gerekmektedir. Bu meze kıvam olarak çok sert ya da yumuşak olmamalı, çatala gelecek yumuşaklıkta olmalıdır.

Humus
Humus

Nohut püresini hazırladıktan sonra bunun içine ince olarak kıyıkmış sarımsak ilave edin. Başka bir kabın içinde diğer malzemeler alınır ve bunlar güzelce karıştırılır. Hazırladığınız karışımı nohut püresinin içine yavaş yavaş ilave edin ve malzemeleri birbirine güzelce yedirin. Mezeyi hazırladıktan sonra bunu servis tabağına alıp üzerine kırmızı biberli tereyağı sosu ya da başka şekilde süsleme yapılabilir.

Humus isteğe göre sıcak ya da soğuk olarak servis yapılabilir. Bu yazımızda sizlerle evde humus yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Bu lezzetli mezeyi isterseniz tek başına tüketebileceğiniz gibi et ve tavuk yemeklerinin yanında da tüketebilirsiniz. Kızarmış ekmek ve pidenin yanına da çok yakıştığı için isterseniz kahvaltıda da tüketebilirsiniz. Evde yapılan kolay meze tarifleri ilginizi çekiyorsa daha önce paylaştığımız acılı ezme nasıl yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir