Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Ayva reçeli nasıl yapılır? bunu merak ediyorsanız yazımızda bu konuda işinize yarayacak pratik bilgiler bulabilirsiniz. Sevilen kahvaltılıklardan birisi olan reçelin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Evde yapılan reçel daha sağlıklı olmasının yanı sıra damak tadınıza da uygun olacaktır. Sevdikleriniz için lezzetli bir ayva reçeli yapmak isterseniz tarifi ve bu konudaki püf noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Yapacağınız reçelin lezzetli olmasını istiyorsanız bu konuda bazı püf noktalarını bilmenizde fayda var. Ayvaların çekirdeklerini çıkardıktan sonra bunları atmak yerine reçeli kaynatırken kullanabilirsiniz. Bu şekilde reçelin rengi daha güzel olacaktır. Kullanacağınız toz şeker ve su miktarını ayarlamakta zorlanırsanız ayva sayısı kadar su ve şeker kullanabilirsiniz. Örneğin 1 tane orta boy ayva için 1 su bardağı toz şeker ve 1 su bardağı su kullanılabilir. Fazla şekerden hoşlanmıyorsanız şeker miktarını biraz azaltabilirsiniz. Karanfil ve tarçın kullanarak ayva reçelinin daha aromatik bir lezzeti olmasını sağlayabilirsiniz. İlk defa deneyecek olanlar için aşağıda ayva reçeli tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Ayva Reçeli
Ayva Reçeli

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane ayva
  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • 3,5 su bardağı su
  • Birkaç damla limon

Sizlerle paylaştığımız bu malzeme listesi ile 1 orta boy kavanoz ayva reçeli yapılmaktadır.

Ayva Reçeli Yapımı

Ön hazırlık olarak ayvaları güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Daha sonra bıçak ile ayvaları ortadan ikiye bölün ve bunların çekirdeklerini çıkarın. Çıkardığınız bu çekirdekleri atmayın bir kenarda beklemeye alın. Bu çekirdekleri ayva ile birlikte tencerede kaynatarak reçelin daha güzel bir renk almasını sağlayabilirsiniz. Ortadan böldüğünüz ayvaları kesme tahtasına alın ve bıçak yardımı ile bunları küp küp doğrayın. Ayvaların çabuk yumuşaması için bu küpler çok büyük olmamalıdır.

Bu ön hazırlık aşamasının ardından bir tencerenin içine doğranmış ayvaları ve çekirdeklerini alın. Üzerine belirtilen miktarda su ilave ederek orta ateşte ayvalar yumuşayana kadar kaynatın. Ayvalar yumuşadıktan sonra içine toz şekeri ilave edin. Ardından birkaç damla da limon suyu ilave ederek malzemeleri güzelce karıştırın. Sonrasında kısık ateşte hafif koyu bir kıvam alana kadar kaynatın.

Ayva Reçeli Kaç Dakikada Yapılır?

İlk kez evde bu reçeli yapacak olanlar, ayva reçeli kaç dakikada yapılır? diye merak edebilirler. Reçelin hazır olma süresi 35 ila 40 dakika arasında değişmektedir. Ayvalar turuncu bir renk alıp, kıvamı hafif koyu olduğu zaman reçel hazır demektir. Bu konuda tereddüt yaşarsanız reçelden 1 kaşık kadar alıp bunu buzdolabına koyun. 2 dakika beklettikten sonra kıvamı koyu ise ayva reçeli olmuş demektir. Eğer sulu ise biraz daha kaynatabilirsiniz.

Evde ayva reçeli yapımı bu şekilde olup ocağın altını kapattıktan sonra reçeli ağzı kapaklı cam bir kavanoza koyun ve kavanozu ters çevirin. Bir gün bu şekilde beklettikten sonra ertesi gün kavanozu düz çevirebilirsiniz. Afiyet olsun. Yapacağınız reçelin daha güzel bir koku ve lezzete sahip olmasını isterseniz tarçın ve karanfil kullanabilirsiniz. Armut ile lezzetli bir reçel yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız armut reçeli tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir