Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Salça Lekesi Nasıl Çıkar

Salça lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızda bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz. Yemeklerimize lezzet katan salça sos yapımında da sıkça kullanılır. Zaman zaman hepimiz kıyafet ya da halımızda oluşan salça lekesi ile karşılaşırız. Böyle bir durumda lekelenen yüzeye zarar vermeden lekeden kurtulmak oldukça önemlidir. Salça lekesi kuruduğu zaman bulunduğu yüzeyin derinlerine işler ve turuncu bir renk alır. Böyle bir durumda kıyafet ya da halıdaki leke kalıcı olabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için lekeye kurumadan müdahale edilmesi gerekmektedir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazımızın başında salça lekesine acil müdahale edilmesi gerektiğini belirtmiştik. Kıyafetinizeya da halınıza salça dökülmesi halinde ilk yapmanız gereken kuru bir peçete yardımı ile salçayı almak olmalı. Bunu yaparken lekeyi temiz olan yerlere bulaştırmadan üstten almaya dikkat etmelisiniz. Salçanın fazlalığını aldıktan sonra lekenin üzerine biraz buaşık deterjanı dökün ve 5 dakika deterjanın lekeye etki etmesi için bekleyin. Bekleme süresinin sonunda lekenin olduğu yeri ılık su ile çitileyin.

Soğuk su da salça lekesini çıkarmak için oldukça etkilidir. Kıyafette salça lekesi oluştuğu zaman bunu ters çevirin ve sadece lekenin olduğu yeri bir süre soğuk suda bekletin. Lekenin üzerine buz koymak da bu konuda etkili olabilir. Çoğu lekede olduğu gibi salça lekesinde de sıcak su uygulamak lekenin daha derine etki etmesine yol açacağı için doğuk su ya da buz uygulamak sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır.

Kıyafette salça lekesi oluştuğu zaman fazlalığı peçete ile aldıktan sonra lekenin olduğu yere biraz tuz dökün. Bu şekilde tuz yüzeyde kaybolana kadar bekleyin. Yaklaşık 20 dakika içinde tuz eriyecektir. Uygulama sonrasında kıyafeti makinede yıkayabilirsiniz. Lekenin üzerine tuz döktüğünüzde salçanın daha derine işlemesini ve kıyafette kırmızı leke oluşmasını önleyebilirsiniz.

Çamaşır suyu da salça lekesini çıkarmak için uygulanabilecek etkili bir yöntemdir. Kıyafetin renk ve dokusuna uygun olan bir çamaşır suyu sorunu çözmeye yardımcı olabilir. 1 litre suyun içine 1 kapak çamaşır suyu ilave edin. Lekenin olduğu yeri bu suyun içinde 15 dakika bekletin ve ardından makinede yıkayın.

Halıya Dökülen Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen salça lekesi nasıl çıkar? diye merak ediyorsanız bu konuda da bilgi verelim. Halının üzerine dökülen salçayı kuru bir peçete yardımı ile alın. Daha sonra lekenin olduğu yere limon kolonyası dökün ve üzerine kağıt peçete kapatarak 10 dakika bekleyin. Bu yöntemi uyguladığınızda kolonya lekeyi halının yüzeyine çıkararak kağıt peçeteye geçmesini sağlar. Buradan sonrasında halıyı bulaşık deterjanı ile silebilirsiniz. Çamaşır makinesi için kullandığınız toz deterjanı da salça lekesini çıkarmak için kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine biraz toz deterjan ve çok az da sıcak su dökün. Bu şekilde 15 dakika beklettikten sonra halıyı ıslak bir bezle silerek lekeyi çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle halıdan ve  kıyafetten salça lekesi nasıl çıkar? sorularının cevabını paylaştık. Siz de bu pratik bilgileri uygulayarak bu inatçı lekeden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Domates lekesinden kurtulmak için pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız domates lekesi nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir