Pet Şişe ile Sabunluk Yapımı

Pet Şişe ile Sabunluk Yapımı

Pet şişe ile sabunluk yapımı isteyen herkesin evde rahatlıkla yapabileceği kolay bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Pet şişe birçok geri dönüşüm çalışmasında kullanılmaktadır. Bu şişelerin tamamını ya da sadece bazı kısımlarını kullanarak birçok farklı tasarım yapmak mümkündür. Kendin yap kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Biz bugün sizlere pet şişe ile sabunluk yapımından bahsetmek istiyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Pet Şişe ile Sabunluk Yapımı

Çoğumuzun evinde atılmayı bekleyen pet şişe bulunmaktadır. Siz de bu şişeleri atmak yerine değerlendirmek isterseniz sabunluk yapmayı deneyebilirsiniz. Evde pet şişeden sabunluk yapmak için bunların alt ve orta kısımlarını kullanabilirsiniz. Bir falçata yardımı ile pet şişeyi keserek tek seferde 4 tane sabunluk yapabilirsiniz. Bu şeffaf sabunluklara el sabunu ve banyo sabunlarını koyabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamanın detaylarına geçelim.

Pet Şişe ile Sabunluk Yapımı-1
Pet Şişe ile Sabunluk Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 litrelik pet şişe
  • Falçata
  • Makas
  • Kalem

İsterseniz daha büyük pet şişeleri de sabunluk yapımında kullanabilirsiniz.

Pet Şişe ile Sabunluk Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımına başlamadan önce pet şişenin üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkarın. Sonrasında aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Falçata yardımı ile pet şişenin ağız kısmını dikkatli bir şekilde keserek çıkarın.
  • Daha sonra kalem ile şişenin alt tarafındaki yuvarlak kısımdan yukarı doğru askı şeklinde bir çizgi yapın.
  • Çizginin üzerinden makas ile kesin. Yaptığınız bu askı sayesinde sabunluğu istediğiniz yere asarak kullanabilirsiniz. Buna makas ya da sivri bir cisim ile delik açıp buradan tel geçirin.
  • Orta kısımdaki yuvarlak parçayı da makas ile ortadan ikiye kesin. Bu şekilde de 2 tane sabunluk yapabilirsiniz.

Size bahsettiğimiz bu kolay yöntemi uygulayarak kısa sürede birçok sabunluk yapabilirsiniz. Bunları orjinal halleri ile kullanabileceğiniz gibi isterseniz akrilik boya ya da sprey boya ile renklendirebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişeden sabunluk yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Pet şişe ile farklı bir geri dönüşüm çalışması denemek isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe ile kadeh kase yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir