Kabak Dolması Kaç Dakikada Pişer?

Kabak Dolması Kaç Dakikada Pişer

Kabak dolması kaç dakikada pişer? bunu merak ediyorsanız yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Dolma Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Sade, zeytinyağlı, kıymalı ve daha birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Dolma yapmak için genelde dolmalık biber, patlıcan, kabak, domates, patates gibi sebzeler kullanılmaktadır. Yapacağınız yemeğin lezzetli olması için bunun iç harcında kullanacağınız malzemeler ve pişme süresi oldukça önemlidir. Bu yazımızda evde kabak dolması yapmak isteyenler için dolmanın pişme süresi hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Kabak Dolması Kaç Dakikada Pişer?

Dolmanın iç harcında pirinç ya da bulgur kullanılabilir. Çeşitli yeşillikler ve baharatlar ile yemeğin lezzeti arttırılabilir. Dolmanın pişme süresi kullanılan sebzeye göre değişmektedir. İçinde kıyma olup olmadığı ya da kullanılan yağ pişme süresine etki etmemektedir. Dolmanın içine doldurulan iç harcı miktarı da pişme süresine etki etmektedir. Bunların yanı sıra ocağın altının açık ya da kısık olması da bu süreyi değiştirmektedir. Yapacağınız kabak dolmasının çabuk pişmesini istiyorsanız kabakların içini iyi oymalı, bunların ağzına kadar iç harcı doldurmamalısınız. Yemeği çabuk pişirmek için ocağın altını açmanız halinde kabaklar piştiği halde içleri diri kalabilir ya da içleri dağılabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için yemeği kısık ateşte pişirmeniz gerekmektedir.

Kabak Dolması
Kabak Dolması

Şimdi gelelim asıl konumuz olan kabak dolması ne kadar sürede pişer? sorusunun cevabına. Kabak dolmasının pişme süresi dolma yapmak için kullanılan kabağın çeşidine göre farklılık gösterebilir. Eğer yuvarlak ve yeşil renkli kabaklardan kullanıyorsanız dolma ortalama 40 dakikada içinde pişecektir. Uzun olan kabaklar ortalama yarım saatte pişerken çok küçük ve ince kabaklarla yapılan dolmalar ise 20 ile 25 dakika arasında pişecektir. En ideali uzun ve küçük kabaklardır.

Bu yazımızda sizlerle kabak dolmasının pişme süresi hakkında bilgiler paylaştık. Kabakların içini doldurduktan sonra bunlara kabak, patates ya da domates ile kapak yaparsanız, yemek pişerken içlerinin dağılmasını önleyebilirsiniz. Dolmayı ocağa koyduktan 20 dakika sonra yemeği kontol edebilirsiniz. Kabakların renginin değişmesi sizi aldatmasın. Bazen kabaklar piştiği halde içi çiğ kalabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için üzerindeki kapağı kaldırarak pirincin pişip pişmediğini kontol edebilirsiniz. Diğer dolma çeşitlerinin pişme süresini öğrenmek isterseniz daha önce paylaştığımız dolma kaç dakikada pişer yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir