Pet Şişe ile Kelebek Yapımı
Kendin Yap

Pet Şişe ile Kelebek Yapımı

Pet şişe ile kelebek yapımı isteyen herkesin evde rahatlıkla uygulayabileceği bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Pet şişe dekoratif ürün yapımında sıkça kullanılan bir malzemedir. Bu plastik şişelerin tamamını ya da bazı kısımlarını kullanarak çok güzel dekoratif süsler yapılmaktadır. Biz bugün sizlerle şeffaf pet şişe ile kelebek yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Evde atılmayı bekleyen şişeler varsa bunlarla çok güzel kelebekler yaparak evinizin dekorunda bir farklılık oluşturabilirsiniz.

Pet Şişe ile Kelebek Yapımı

Plastik kaplar falçata ve makas yardımı ile kesilebildiği için bunları atmak yerine farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Kelebek şeklindeki süslemeler dekorasyonda sıkça kullanıldığı için size bahsedeceğimiz çalışmayı evde denemek isteyebilirsiniz. İstediğiniz boyutta kelebekler yapıp bunları zevkinize göre süsleyerek güzel bir tasarıma imza atabilirsiniz. Evde pet şişe ile kelebek yapmak isterseniz işe ilk olarak listede verilen malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Pet Şişe ile Kelebek Yapımı-1
Pet Şişe ile Kelebek Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

  • Pet şişe
  • Falçata
  • Makas
  • Kalem
  • İstediğiniz boyutta kelebek kalıbı

Bunların dışında süsleme yapmak için pul ya da eva ve yapıştırıcı da gerekmektedir. Elinizde renkli pet şişe varsa uygulamanın yapımında bunları kullanarak renkli bir kelebek yapabilirsiniz.

Pet Şişe ile Kelebek Nasıl Yapılır?

Pet şişe ve diğer malzemeler hazır ise dekoratif kelebek yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak pet şişenin üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkarın.
  • Daha sonra falçata ile şişenin alt ve üst tarafını keserek çıkarın. Kelebek yapmak için şişenin ortasındaki düz kısım kullanılmaktadır. Diğer parçaları başka çalışmalarda kullanmak için bir kenara ayırabilirsiniz.
  • Kelebek kalıbını plastik şişenin üzerine yerleştirin ve kalem ile etrafından geçerek çizimi yapın. ( Çizim için silindiğinde çıkan bir kalem kullanmanız gerekmektedir. )
  • Çizgilerin üzerinden makas ile geçerek kesin.
  • Bu şekilde şeffaf bir kelebek yaptıktan sonra eva, keçe, pul, boncuk ya da küçük parlak taşlar kullanarak istediğiniz şekilde süsleme yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kelebek yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında şeffaf pet şişe kullandıysanız ve bunu boyamak isterseniz sprey boya ya da akrilik boya kullanabilirsiniz. İsterseniz oje ile de süsleme yapabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişe ile kelebek yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Kelebek yapımında kullandığınız şişenin alt tarafını değerlendirebileceğiniz bir çalışma incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe ile çiçek kase yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: