Patates Dolması Nasıl Yapılır?

Patates Dolması Nasıl Yapılır

Patates dolması nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Dolma Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Çoğunlukla biber, patlıcan ve kabak dolması yapılsa da domates ve patates gibi sebzeler de dolma yapımında kullanılmaktadır. Patatesi her mevsim bulmak mümkün olduğu için dolma yapımı için ideal bir sebzedir. Evde ilk kez bu yemeği pişirecekseniz yazımızda paylaştığımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Patates Dolması Nasıl Yapılır?

Patates dolması da diğer çeşitler gibi pirinçli, bulgurlu, kıymalı ya da zeytinyağlı olarak pişirilmektedir. İç harcında damak tadınıza uygun baharat ve yeşillikler kullanabilirsiniz. Patateslerin kabuğunu soyduktan sonra bunları ikiye bölebilir ya da bütün olarak bırakabilirsiniz. Kabuklarını soyduğunuz patateslerin içlerini oyun bunu yaparken patateslerin kalın kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde hem dolmanın pişme süresi uzar hem de patatesler tam olarak pişmeyebilir.

Patatesleri doldurmadan önce hafif kızartabilir ya da haşlayabilirsiniz. İsterseniz bunları çiğ olarak da doldurabilirsiniz. Hazırladığınız iç harcını patateslerin ağzına kadar doldurmayın. Aksi halde pişerken iç harcı dışarı taşabilir. Sebzenin içini doldurduktan sonra buna patates ya da domates ile kapak yapabilirsiniz. Hazırladığınız patates dolmalarını bir tencereye dik olarak sıralayın. Sebzelerin yarısına gelecek kadas salçalı su karışımı ilave ettikten sonra dolma pişmeye hazırdır. İsterseniz dolmayı ocak yerine fırında da pişirebilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Patates Dolması Kaç Dakikada Pişer?

Evde ilk kez bu yemeği pişirecek olanlar patates dolması kaç dakikada pişer? diye merak edebilirler. Bu süre dolmanın ocakta ya da fırında pişirilmesine göre farklılık gösterebilir. Patateslerin içinin ne şekilde oyulduğu, bunlarn çiğ ya da hafif pişmiş olması da süreyi etkileyecektir. Dolmayı tencerede yaparacak olanlara patates dolması ocakta kaç dakikada pişer? bu sotunun cevabını verelim. Çiğ olarak içini doldurduğunuz dolma ocakta yaklaşık 20 dakika içinde pişecektir.

Dolmayı fırında pişirmek isteyenler de patates dolması fırında kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını merak ediyor olabilirler. Yemeği önceden ısıtılmış 160 derece fırında 20-25 dakikada pişirebilirsiniz. Fırında yapılan dolmanın kuru olmaması için çok sık olmamak şartı ile arada bir fırının kapağını açarak fırın kabındaki salçalı sosu patateslerin üzerine bir kaşık yardımı ile dökebilirsiniz.

Bu yazımızda evde patates dolması pişirmek isteyenlerin işini kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaştık. Evde lezzetli bir karışık dolma pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız fırında karışık dolma nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir