İşkembe Nasıl Temizlenir

İşkembe nasıl temizlenir? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. İşkembe çorbası yapmak için öncelikle bunu çok iyi bir şekilde temizlemek gerekmektedir. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta işkembenin üzerindeki tabakayı sertleştirmeden temizlemektir. Bu konuda uygulayabileceğiniz en pratik ve etkili yöntem ise karbonat kullanmaktır. Evde bu yöntemi ilk kez uygulayacaksanız yazımızın devamında paylaşacağımız pratik bilgiler işinizi kolaylaştırabilir.

İşkembe Nasıl Temizlenir?

Kasaptan aldığınız işkembe ile lezzetli bir çorba pişirmek için ilk yapmanız gereken bunu güzelce temizlemektir. Bu konuda uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır. Kendinizi fazla zorlamadan kısa sürede bu işi tamamlamak isterseniz karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat ile işkembe temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı karbonat, 4 litre su. Şimdi gelelim yöntemi nasıl uygulayacağınıza.

İşkembeyi bol su ile güzelce yıkayın. Bu suyun sıcak olmaması gerekiyor. Aksi halde işkembenin üzerindeki tabaka sertleşeceği için temizlenmesi zor olacaktır. Bu ön hazırlığın adından geniş bir tencerenin içine 4 litre su koyun ve bu su kaynadıktan sonra içine 1 yemek kaşığı karbonat ilave edin. Sudan geçirdiğiniz işkembeyi ocakta kaynayan karbonatlı suyun içine batırın ve 2 saniye kadar bu suda beklettikten sonra çıkarın. Bu süre 3 saniyeden daha uzun olmasın aksi halde temizlerken işiniz zorlaşabilir.

İşkembeyi anlattığımız şekilde karbonatlı suda bekletip çıkardıktan sonra bunu kesme tahtasının üzerine alın. Uyguladığınız bu yöntem sayesinde işkembenin üzerindeki tabaka yumuşayacağı için bıçak ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Son olarak işkembeyi bol su ile yıkayarak temizleyip istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde işkembe temizlemek için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden birisini paylaştık. Siz de bu yöntemi uygulayarak işkembeyi kısa sürede tertemiz yaparak sevdiklerinize gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz. Temizlediğiniz işkembe ile evde lezzetli bir çorba pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız işkembe çorbası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir