Patates Kızartması Nasıl Yapılır
Mutfak,  Nasıl Yapılır

Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

Patates kızartması nasıl yapılır? başlığı altında sizlerle evde çıtır patates pişirmenize yardımcı olacak pratik bilgiler paylaşıyoruz. Patates kızartması hem büyüklerin hem de çocukların çok sevdiği bir yemektir. Çoğunluğun tercihi çıtır patates kızartmasından yana olmaktadır. Kızarttığınız patateslerin lezzetli ve çıtır çıtır olmasını isterseniz bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

Patates kızartmasının lezzetli ve çıtır olması için bu sebzenin kabuklarını soyup doğradıktan sonra 20 dakika kadar suda bekletmek gerekiyor. Bu şekilde nişastasından arınan sebze çıtır çıtır kızaracaktır. Kızartma yapacağınız patatesi kesme tahtasına alıp bunu bıçak ile orta kalınlıkta halkalar şeklinde kesin. Daha sonra bu halkaları çubuk şeklinde kesin. İsterseniz patatesi küp ya da halka şeklinde de doğrayabilirsiniz. Patates kızartmak için fritöz kullanabilirsiniz. Eğer fritöz yoksa derin bir tencere ya da tava da işinizi görecektir.

Kızartmanın çabuk pişmesi ve çıtır çıtır olması için bol yağ kullanmak gerekmektedir. Tavadaki yağ miktarı patateslerin üzerini geçecek seviyede olmalıdır. Tavadaki yağ iyice kızana kadar beklemeniz gerekiyor. Yağ iyice kızdıktan sonra patatesleri tavaya alarak kızartabilirsiniz. Kısa sürede pişmeleri için tavaya fazla patates almamalısınız. Kızaran patatesleri kağıt havlu seili bir tabağa alarak fazla yağını çekmesini sağlayabilirsiniz. Bu pratik bilgilerin ardından sizlerle çıtır patates kızartması tarifi ve malzeme listesini paylaşmak istiyoruz.

Patates Kızartması
Patates Kızartması

Gerekli Malzemeler

  • 3 tane orta boy patates
  • Sıvı yağ
  • Tuz

Patates Kızartması Yapımı

Patateslerin kabuklarını ince bir şekilde soyun ve bunları güzelce yıkadıktan sonra kesme tahtasına alarak bıçak ile kalın halkalar şeklinde kesin. Bu halkaları bıçak ile çubuk şeklinde doğrayın. Daha sonra derin bir kabın içine soğuk su doldurarak doğradığınız patatesleri bu suyun içinde nişastalarının akması için 20 dakika bekletin.

Patates Kızartması Nasıl Yapılır-1
Patates Kızartması Nasıl Yapılır-1

Sürenin bitiminde patateslerin suyunu süzün ve kızarırken sıçramaması için bunları kağıt havlu yardımı ile kurulayın. Derin bir tava ya da tencerenin içine sıvı yağı alın. Yağ iyice kızdıktan sonra içine patatesleri alın. Bunlar kızardıktan sonra kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa alabilirsiniz.

Patates Kızartması Nasıl Yapılır-2
Patates Kızartması Nasıl Yapılır-2

Evde çıtır patates kızartması yapımı bu şekilde olup yanında yoğurt ya da başka soslar ile birlikte servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Evde lezzetli bir patates yemeği pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız tencerede patates oturtma nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: