Mıknatıslı Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Mıknatıslı Kitap Ayracı Nasıl Yapılır

Mıknatıslı kitap ayracı nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Mıknatıslı kitap ayraçlarının kullanımı rahat olduğu için kitap severler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Sizinde böyle bir ayraca ihtiyacınız varsa bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu konu ilginizi çektiyse uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mıknatıslı Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Evde mıknatıslı kitap ayracı yapmak için keçe, eva ve karton gibi malzemeler kullanılabilir. Biz bu yazımızda sizlerle defter kapağı ile kitap ayracı yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Çocuğunuzun biten defterlerinin kapakları ile siz de evde böyle sevimli ayraçlar yapabilirsiniz.

Mıknatıslı Kitap Ayracı
Mıknatıslı Kitap Ayracı

Uç taraflarında mıknatıs bulunan bu ayraçları çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Evde defter kapağı yoksa fon kartonu ya da üzerinde desen bulunan kartonlarla da bu uygulamayı yapabilirsiniz. Evde buzdolabı süsü olarak kullandığınız reklam magnetlerinin arkası mıknatıslı olduğu için ayraç yapımında bunları kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Düz ya da desenli karton
  • Kalem
  • Makas
  •  Mıknatıslı magnet
  • Yapıştırıcı

Mıknatıslı Kitap Ayracı Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise güzel bir kitap ayracı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak defter kapağının beyaz tarafına 2 kalem ile 2 parmak kalınlığında bir şerit çizin.
  • Bunu makas ile kesip istediğiniz boyuta getirin ve daha sonra ortadan ikiye katlayarak iz çıkmasını sağlayın.
  • Mıknatıslı magnetten 2 tane büyük parça kesin ve bunları yapışrıcı yardımı ile ayracın iki ucuna yapıştırın.
  • Tüm bu aşamalardan sonra mıknatıslı kitap ayracı yapımı tamamdır. Bu sevimli ayracı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Aşağıda paylaştığımız resimli anlatım bu konuda işinizi kolaylaştırabilir.

Mıknatıslı Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Mıknatıslı Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Bu yazımızda sizlerle evde mıknatıslı kitap ayracı yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaştık. İsterseniz bu uygulamayı çocuğunuz ile birlikte yaparak onun el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda mıknatıslı kitap ayracı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Evde farklı malzeme kullanarak kitap ayracı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe ile kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir