Gazete Kağıdından Kolay Kitap Ayracı Yapımı

Gazete Kağıdından Kolay Kitap Ayracı Yapımı

Gazete kağıdından kitap ayracı yapımı başlığı altında sizlerle evde keyif alarak yapabileceğiniz bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Çoğumuzun evinde gazete kağıdı bulunmaktadır. Siz de bu kağıtların dağınık görünümünden şikayetçi iseniz bunları kitap ayracı yaparak değerlendirebilirsiniz. Yazımızda size bu konuda ilham verecek örnek çalışmalar bulabilirsiniz.

Gazete Kağıdından Kolay Kitap Ayracı Yapımı

Evde kitap ayracı yapımı farklı malzemeler kullanılmaktadır. Ayracı kağıt ile yapmak isterseniz bunun için gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Cetvel şeklinde keseceğiniz gazete kağıdının üzerine keçeli kalemler ile zevkinize uygun desenler çizerek kendiniz ya da sevdikleriniz için çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz.

Gazete Kağıdından Kolay Kitap Ayracı Yapımı-1
Gazete Kağıdından Kolay Kitap Ayracı Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

  • Gazate kağıdı
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • İstediğiniz renklerde keçeli kalem
  • Bir parça ip

Gazete Kağıdından Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Gazete kağıdı ve diğer malzemeler hazır ise güzel bir kitap ayracı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak gazete kağıdından makas yardımı ile dikdörtgen şeklinde bir parça kesin.
  • Daha sonra bu kağıt parçasını cetvel gibi katlayın ve açık olan ucunu yapıştırıcı ile yapıştırın.
  • Bu şekilde kitap ayracını yaptıktan sonra bunun üzerine keçeli kalemler ile küçük desenler çizebilirsiniz.
  • Son olarak kitap ayracının uç tarafına bir delik açıp buradan ip geçirin. Bunun ucuna düğüm yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.
  • Bu kolay yöntemi uygulayarak evde çok güzel ayraçlar tasarlayabilirsiniz. İsterseniz ayracın uç kısmını makas ile hafifçe yuvarlayarak keserek daha farklı bir tasarım da oluşturabilirsiniz. Çocukların seveceği bir kitap ayracı yapmak isterseniz gazete kağıdını cetvel şeklinde katladımtan sonra makas ile bunun bir ucunu hafif yuvarlayarak diğer ucunu da V şeklinde kesebilirsiniz. Bu kısımları siyah keçeli kalem ile boyayarak ayraca kalem görünümü verebilirsiniz.

Siz de evdeki gazete kağıtlarını bu şekilde değerlendirmek isterseniz aşağıda paylaştığımız gazete kağıdından kitap ayracı yapımı videolu anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Aynı uygulamayı renkli fon kartonu, eva ya da keçe ile de yapabilirsiniz. Evde bu tarz kendin yap çalışmaları yapmakta hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız eva ile kolay kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir