Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Bez ayakkabılar rahat kullanımı nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarına uygun olan bu ayakkabıları temizlemek bazen biraz zor olabilir. Bu tarz ayakkabılar tozlanır ve üzerlerinde çamur lekesi oluşabilir. Bu tür durumlarda ayakkabının yapısına zarar vermeyecek ve lekeyi çıkaracak yöntemleri uygulamak oldukça önemlidir. Bu yazımızda merak edenler için, bez ayakkabı nasıl temizlenir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bez ayakkabıların üzerindeki tozu ya da çamur lekesini temizlemek için uygun deterjan ve doğru yöntem kullanılmalıdır. Bez ayakkabıdaki çamur lekesini temizlemek için bu lekenin kurumasını beklemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çamur lekesi henüz ıslak iken temizlemeye çalışmak lekenin daha derine işlemesine ve temiz yerlere de yayılmasına sebep olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için çamur lekesini kuruduktan sonra temizlemelisiniz. Kuruyan çamur lekesinin fazlasını sert kıllı bir fırça ile temizleyin. Sonrasında bir kabın içinde ılık su ve sıvı sabun karışımı hazırlayın. Hazırladığınız bu karışımı bir fırça yardımı ile bez ayakkabıya uygulayabilirsiniz. Çamur lekesini bu şekilde çıkardıktan sonra ayakkabıyı güneşte kurumaya bırakabilirsiniz.

Bez Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Bez ayakkabıyı daha kolay temizlemek isteyenler, bez ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanır mı? sorusunun cevabını merak edebilirler. Bez ayakkabı eğer su geçirmez özelliğe sahip değilse bunu çamaşır makinesinde yıkayarak temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesini sentetik ayara getirerek bez ayakkabıları yıkayabilirsiniz. Ayakkabıları yıkamak için çamaşırlarınızda kullandığınız deterjanları kullanabilirsiniz. Bez ayakkabı beyaz ise bunu beyaz çamaşırları yıkadığınız deterjan ile yıkamanız gerekmketedir.

Renkli bez ayakkabıları yıkarken de diğer renkli çamaşırlarınızda kullandığınız deterjan yeterli olacaktır. Renkli bez ayakkabının renginin solmaması için bunları yıkarken ağartıcı içeren deterjanlardan uzak durmalısınız. Kumaş ayakkabıyı yıkarken herhangi bir sorun yaşamamak için bunu bir file içine koyarak yıkamayı unutmayın.

Bu yazımızda sizlerle beyaz bez ayakkabı ve rekli bez ayakkabı nasıl temizlenir? bu konuda pratik bilgiler paylaştık. Siz de yukarıda bahsettiğimiz kolay ve etkili yöntemleri uygulayarak bez ayakkabılarınızın yapısını bozmadan rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bu yöntemleri spor ve babet olmak üzere tüm bez ayakkabılar da uygulayabilirsiniz. Ayakkabınızda sakız lekesi oluştuysa bundan kurtulmak için daha önce paylaştığımız sakız lekesi ayakkabıdan nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir