Pizza Kaç Dakikada Pişer?

Pizza Kaç Dakikada Pişer

Pizza kaç dakikada pişer? bunu öğrenmek isterseniz yazımızda bu konuda işinize yarayacak pratik bilgiler bulabilirsiniz. Pizza hem küçüklerin hem de büyüklerin sevdiği bir yiyecektir. Günümüzde çoğu kişi daha sağlıklı olduğu için pizzayı evde yapmaktadır. Evde damak tadına uygun malzmeler ile hazırlanan pizzayı pişirmek oldukça önemlidir. Bazı durumlarda fırında pişen pizza yanmakta ya da üzerindeki malzemeler çiğ kalmaktadır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için yazımızda paylaşacağımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Pizza Kaç Dakikada Pişer?

Pizzanin pişme süresi bunun hamurunun kalınlığına ve fırın ısınına göre farklılık göstermektedir. Evde yapılan pizza ile dışarıdan alınan dondurulmuş pizzanın pişme süresi de birbirinden farklıdır. Evde yapılan pizzanın pişme süresi önceden ısıtılmış 200 derece fırında 25-30 dakikadır. Dondurulmuş pizza ise önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10 dakikada pişecektir.

Pizza Kaç Dakikada Pişer-1
Pizza Kaç Dakikada Pişer-1

Pizzanın Pişme Süresi

Pizza kaç derecede pişer? bunu yukarıda cevapladık. Pizzanın çabuk pişmesi için fırının ayarını çok yüksek tutmak doğru değildir. Fırının ayarı gereğinden yüksek olursa hamur kısa sürede pişse bile üzerindeki malzemeler çiğ kalabilir. Bu malzemelerin pişmesi beklenirse bu durumda da hamuru yanacaktır. Bu tür sorunlar yaşamamak için evde yapılan pizza 200 derece ısıda pişirilmelidir.

Pizza pişirilirken fırının kapağını sık sık açmak doğru değildir. Fırına verdikten 20 dakika sonra pizzayı kontrol edebilirsiniz. Üzerindeki kaşar peyniri erimiş, malzemeler pişmiş ve hamurun altıda kızarmışsa fırını kapatabilirsiniz. Pişen pizzayı fırında bekleden hemen çıkarmanız gerekmektedir. Aksi halde içindeki ısının etkisi ile bir sürede daha pişmeye devam edeceği için pizzanıun altı ya da üzerindeki malzemeler yanabilir.

Bu yazımızda sizlerle ev yapımı pizzanın pişme süresi hakkında bilgiler paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak pizzayı herhangi bir sorun yaşamadan kolay bir şekilde pişirip sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile yiyebilirsiniz. Ev yapımı böreğin pişme süresi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız börek kaç dakikada pişer yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir