Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır

Buhar banyosu nasıl yapılır, cilde faydaları nelerdir? bu yazımızda konu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Buhar banyosu, cilt bakımının bir parçası olup yüzü su buharında bekleterek yapılan bir uygulamadır. Daha sağlıklı ve güzel bir cilt yapısına sahip olmak için belirli aralıklarla buhar banyosu yapmak gerekmektedir. Cildi derinlemesine temizlemek daha sağlıklı ve güzel olmasını sağlamaktadır. Cildinizi temizlerken yağ oranınıda dengelemek için buhar banyosu uygulayabilirsiniz. Evde doğal bakım yapmak isteyenler buhar banyosu yapımı hakkındaki bilgileri yazımızn devamında bulabilirler.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar banyosu için kaynar su ve bir de kap gerekmektedir. İlk olarak bir tencerede suyu kaynatın ve kaynar suyu bir kabın içine boşaltın. Daha sonra yüzünüzü su buharına tutun. Buharın cildinize daha iyi etki etmesi için bu aşamada başınıza bir havlu örterek buharın dışarı çıkmasını önleyebilirsiniz. Yüzünüzü buhara tutarken fazla yaklaştırmayın. Aksi halde cildinizde kızarıklık ve hafif yanma oluşabilir. Yüzünüzü 10 dakika buhara tuttuktan sonra cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır-1
Buhar Banyosu Nasıl Yapılır-1

Evde cilt bakım maskesi yapacağınız zaman önce buhar banyosu yapıp ardından maskeyi uygularsanız daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Buhar banyosu için su kaynatırken bunun içine biraz limon, nane; papatya ve lavanta; sandal ağacı ve bergamot ekleyebilirsiniz. Buhar banyosunun etkisini tam olarak görmek için uygulama öncesinde yüzünüzde makyaj varsa bunu çıkarmalı ve cildi temizlemelisiniz.

Buhar Banyosunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu uygulamayı ilk kez yapacak olanlar buhar banyosunun cilde faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Buhar banyosu ciltteki kan dolaşımını hızlandırı ve cildin rahat nefes almasını sağlar. Cilde derinlemesine etki ederek siyah nokta ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Cildin yağlanmasını geciktirir. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Düzenli olarak uygulandığında ciltteki yaşlılık belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur. Buhar banyosu ciltte kuruluğa yol açabilir. Bu nedenle kuru bir cilt yapısına sahip olanlar uygulama sonrasında nemlendiri krem kullanmayı ihmal etmemelidir.

Buhar Banyosu Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Cilde buhar banyosu uygulamak faydalıdır fakat bu konuda aşırıya kaçmak ciltte kuruluğa yol açabilir. Yağlı bir cilt yapınız varsa haftada 1 kere buhar banyosu yaparak cildinizdeki yağ oranının dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Kuru bir cilt yapınız varsa 15 günde 1 kere buhar banyosu yapabilirsiniz. Cildinizdeki sivilcelerden şikayetçi iseniz daha önce paylaştığımız sivilceler için aspirin maskesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir