Kek Nasıl Kabarır

Kek nasıl kabarır? bunu öğrenerek siz de evde lezzetli ve kabarık bir kek pişirebilirsiniz. Çay ve kahvenin yanında severek tüketilen kekin lezzeti kadar kabarık olması da gerekmektedir. Doğru malzemeleri uygun miktarda kullanmanın yanı sıra kabarık kek yapmanın püf noktalarını da bilmek önemlidir. Bu yazımızda konu hakkında işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Kek Nasıl Kabarır?

Onca çabanıza rağmen evde yaptığınız kek istediğiniz gibi kabarmıyorsa bu konudaki bilgilerinizi bir kez daha gözden geçirmenizde fayda var. Kek yapımı hamuru hazırlama ve pişirme olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Malzemeleri karıştırırken ya da pişirme aşamasında yapacağınız hata kekin sönük ve sert olmasına neden olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamanız için kabarık kek yapmanın püf noktaları işinize yarayabilir. Öncelikle kek yapacağınız malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Yağ, yumurta, süt gibi malzemeler buzdolabında ise bunları yarım saat önce dolaptan çıkararak oda sıcaklığında ısınmalarını beklemeniz gerekmektedir.

Kek Nasıl Kabarır-1
Kek Nasıl Kabarır-1

Kek malzemelerini karıştırırken şeker gözden kaybolana kadar bu işleme devam etmelisiniz. Un, kabartma tozu, karbonat ve kakao gibi kuru malzemeleri eleyerek kullanmalısınız. Bu şekilde malzemeler havalanır ve topaklanma da önlenmiş olur. Kek hamuru pürüzsüz bir kıvama gelene kadar tüm malzemeleri güzelce karıştırmalısınız. Bu yöntemleri uyguladığınızda kabarık ve yumuşacık bir kek yapabilirsiniz.

Kek Nasıl Pişirilir?

Kek hamurunu hazırlarken olduğu gibi bunu pişirirken de aynı özeni göstermelisiniz. Pişirme aşamasında kekin sönmemesi için ilk yapmanız gereken ön ısıtma yapmanızdır. Bunun dışında kek pişerken kontrol etmek için sık sık fırının kapağını açmak da ısı kaybına neden olacağı için kekin kabarmasını önleyebilir. Böyle bir sorun yaşamamak için ilk 25 dakika fırının kapağını açmamaya dikkat etmelisiniz. Yüksek ısıda pişirmek de kekin çökmesine neden olacağı için uyguladığınız tarifteki fırın ısısına uymalı ve çok yüksek ısıda pişirmemelisiniz.

Bu yazımızda kekin kabarması için ne yapılmalı? sorusunun cevabı olabilecek püf noktalarını sizlerle paylaştık. Siz de evde kek yapacağınız zaman bu bilgilerden faydalanarak sevdikleriniz için lezzetli ve kabarık bir kek yapabilirsiniz. Kekin pişme süresi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız kek kaç dakikada pişer yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir