Bıçak Nasıl Bilenir

Bıçak nasıl bilenir? bunu öğrenmek isterseniz yazımızda sorunun cevabını ve evde bıçak bilemek için uygulayabileceğiniz yöntemleri bulabilirsiniz. En sık kullandığımız mutfak aletlerinden birisi olan bıçak zamanla körelerek keskinliğini yitirebilir. Böyle bir durumda bıçağı evde kendiniz bilemek durumunda kalabilirsiniz. Yazımızın devamında evde bıçak bilemek konusunda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Bıçak Nasıl Bilenir?

Ekmek, meyve, sebze ve birçok gıdayı dilimlemek için kullandığımız bıçaklar zamanla keskinliğini yitirebilir. Keskinliğini yitiren bıçak ise mutfakta işimizi zorlaştıracağı için bunu bir an önce eski keskinliğine kavuşturmak gerekmektedir. Bıçağı keskinleştirmek için bunun bilenmesi gerekmektedir. Eğer bıçağı dışarıda biletme imkanı yoksa bu işi evde kendimiz yapmamız gerekebilir. Evde bıçak bilemek kullanılacak en etkili yöntem bıçak bileme makinesi kullanmaktır. Böyle bir alet her evde bulunmayabilir. Daha önceden deneyimi olmayan birinin bıçak bileme makinesi kullanması tehlikeli olabilir. Evde kolay bir şekilde bıçak bilemek için masat ya da bıçak bileme taşı kullanabilirsiniz. Eğer evde bu aletlerden yoksa elinizdeki imkanlarla bıçağı daha keskin bir hale getirebilirsiniz.

Bıçak Bileme Yöntemleri

Evde bıçak bilemek için porselen kupa, yemek tabağı, ya da çift bıçak yöntemi kullanabilirsiniz. Küçük boyuttaki bıçakları bilemek için porselen kupalardan faydalanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi porselen kupaların alt tarafında cilasız bir kısım bulunmaktadır. İşte bu kısım bıçağı keskinleştirmek için işinize yarayabilir. Porselen kupayı kaymaması için biz bez ya da havlu üzerine ters olarak yerleştirin. Bilemek istediğiniz bıçağı kupanın altındaki cilasız yere sürterek bıçağın keskinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Daha büyük boyuttaki bıçakları bilemek için yemek tabağı kullanabilirsiniz. Tıpkı porselen kupalarda olduğu tabakların da alt tarafında cilasız bir kısım bulunmaktadır. Tabağı kaymayacak şekilde ters olarak yerleştirip bıçağı cilasız kısma sürterek kolay bir şekilde bileyebilirsiniz. Bıçak bilemek için kullanılan en eski yöntem sizin de işinize yarayabilir. İki bıçağı birbirine sürterek daha keskin bir hale gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde bıçak bileme yöntemleri hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de ihtiyaç duyduğunuz durumlarda bu yöntemlerdan istediğiniz uygulayarak körelen bıçağınızı bileyebilirsiniz. Evde bıçak bilerken bıçağın ağzına zarar vermemeye ve kendinizi yaralamamaya dikkat etmelisiniz. Mutfakta kullandığınız çatal ve kaşıkları evde parlatmak isterseniz daha önce paylaştığımız çatal ve kaşıklar nasıl parlatılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir