Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir

Saç fırçası nasıl temizlenir? diye merak ediyorsanız yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Saç fırçasını saçlarımızı taramak ve şekil vermek için kullanırız. Zamanla üzerinde biriken saç, toz, sprey ve jöle kalıntıları nedeni ile saç fırçanız kirli bir görünüm alabilir. Kirli saç fırçası saç sağlığı için oldukça sakıncalıdır. Saçlarınızın sağlıklı ve güzel olması için kullandığınız saç fırçasını düzenli olarak temizlemelisiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Evde saç fırçası temizleme yöntemleri iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada saç fırçasına dolanmış halde bulunan saçların temizlemek gerekmektedir. İkinci aşama ise saç fırçası ile bunun gövde ve sap kısmının temizlenmesidir. Saç fırçasının yapısına uygun malzemeleri kullanarak yapacağınız işlem sonrasında fırçanız tertemiz olacaktır.

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir-1
Saç Fırçası Nasıl Temizlenir-1

Saç fırçasındaki saçları temizlemek için farklı yöntemler uygulamabilir. Fırçanın kıllarının arasına kürdan, iğne ya da parmaklarınızı sokarak saçları temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için tek yapmanız gereken iğne ya da kürdanı fırçaya dolanmış olan saçların alt tarafına getirip yukarı doğru çekmektir. Aynı işlemi parmağınızı kullanarak da yapabilirsiniz. İsterseniz bir tarağı da fırçadaki saçları çıkarmak için kullanabilirsiniz. Fırçadaki saçları temizledikten sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Saç Fırçası Temizleme Yöntemleri

Yukarıda anlattığımız şekilde saç fırçasına dolanmış olan saçları temizledikten sonra sıra geldi fırçada bulunan diğer kirleri temizlemeye. Derin bir kabın içine sirke, deterjan ve sirke ile bir karışım hazırlayın. Saç fırçasını bu karımın içine alın ve kullanmadığınız bir diş fırçası ile ovaladıktan sonra 1-2 saat bu karışımın içinde bekletin. Uygulama sonrasında fırçayı soğuk su ile durulayabilirsiniz. İsterseniz aynı yöntemi su ve karbonat karışımı ile de uygulayabilirsiniz. Saç fırçanızın gövde ya da sap kısmı ahşap ise bu kısımları suya sokmamaya dikkat etmelisiniz.

Saç fırçasını sıvı sabun, duş jeli ya da şampuan ile ovalanarak da temizlenebilir. Yöntemi uyguladıktan sonra fırçayı soğuk su ile durulayabilirsiniz. Saç fırçanız hassas bir yapıda ise bunu ıslak bir nemli havlu ile silip ardından kurulayarak temizleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle saç fırçası temizleme yöntemleri hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu kolay yöntemleri uygulayarak saç fırçanızı kısa sürede tertemiz yapabilirsiniz. Sağlıklı saçlar için saç fırçanızı 14 günde bir düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Spor ayakkabı temizliği konusunda pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız spor ayakkabı nasıl yıkanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir