Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mantı Donsurucuda Nasıl Saklanır

Mantı dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenmek isterseniz yazımıda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Mantı, Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Yapması biraz zahmetli olsa da lezzeti çekilen zahmete değmektedir. Günümüzde birçok gıda derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza edilmektedir. Evde mantı yaptığınız zaman bunu daha sonra tüketmek isterseniz derin dondurucuya koyabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mantı, hamur açılarak bunu kareler şeklinde keserek, içine kıymalı iç harcı koyularak bohça ya da muska şeklinde kapatılan bir yemek çeşididir. Hamur istenen şekilde kapatıldıktan sonra suda haşlanır ve son olarak üzerine sarımsaklı yoğurt ve yağda kızdırılmış kırmızı biberli sos dökülerek tüketilir. Yaptığınız mantıyı daha sonra tüketmek isterseniz bunu derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde ihtiyacınız olduğunda lezzetli ev mantısı elinizin altında hazır bulunacaktır.

Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır-1
Mantı Dondurucuda Nasıl Saklanır-1

Onca emek vererek hazırladığınız mantıyı güvenli bir şekilde saklamak isterseniz mantıları hazırladıktan sonra bunları bir tepsiye alarak bunları unlayın. Bunu yaparken mantıların birbirine değmemesine ve her yerinin unlanmasına dikkat etmelisiniz. Dondurucuda mantı saklamak için ilk olarak bunları buzlukta bekleterek önden biraz sonmalarını sağlamalısınız. Bir tepside una buladığınız mantıları tepsisi ile birlikte buzdolabına koyun. Bu şekilde 1 gün beklettikten sonra ertesi gün dondurucuya koyabilirsiniz.

Ev Mantısı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Evde yaptığınız mantıyı anlattığımız şekilde bir tepside unlayıp yeterli sürede beklettikten sonra bunları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın. Böylece ihtayacınız olduğu zaman dondurucudan çıkararak hemen pişirebilirsiniz. Mantıları poşetlere koyduktan sonra içinin havasını alın. Poşetlerin ağzını hava almayacak şekilde kapatıktan sonra bunları derin dondurucuya koyabilirsiniz. Size bahsettiğimiz şekilde ön dondurma işlemini yapıp, poşetlerin ağzını sıkıca kapatırsanız mantıyı kullanacağınız zamana kadar taze olarak muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle ev mantısı nasıl saklanır? sorusunun cevabını paylaştık. Siz de anlattığımız pratik bilgileri uygulayarak mantıyı derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Mantının pişme süresi hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız mantı kaç dakikada pişer yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın