Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir

Saksıda maydanoz nasıl yetiştirilir? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Müstakil bir evde otursanız bile saksıda bazı çiçek ve bitkiler yetiştirebilirsiniz. Organik beslenmeye özen gösterenler evlerinin balkonunda maydanoz, süs biberi, taze soğan gibi yeşillikler yetiştirmektedir. Yapacağınız salatalarda kendi yetiştirdiğiniz maydanozu kullanmak isterseniz, saksıda maydanoz yetiştirmek için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir?

Evde maydanoz yetiştirmek için uygun bir saksı, toprak ve maydanoz tohumu gerekmektedir. Bitki gevşek toprakta köklerini daha rahat salacağı için saksının içini biraz torf biraz da besinli toprak ile doldurabilirsiniz. Maydanoz tohumlarını saksının her yerine eşit olarak serptikten sonra tohumların üzerini hafifçe örtecek kadar toprak ilave edin. Toprağı elinizle hafifçe bastırdıktan sonra bir fısfıs ile toprağı nemlenene kadar sulayın. Maydanoz tohumlarının çimlenmesi yaklaşık 3-4 haftayı bulabilir. Maydanoz ektiğiniz saksıdaki toprağın nemli olması gerekmektedir. Bu nedenle toprak kurumaya başladıkça bir fısfıs yardımı ile sulayarak toprağı nemlendirebilirsiniz. Maydanozları toplarken bir bıçak ya da makas yardımıyla gövdelerinden kesmelisiniz, yani ne çok dipten ne de çok yaprak kısmından olmalı.

Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir-1
Saksıda Maydanoz Nasıl Yetiştirilir-1

Evde ilk kez maydanoz yetiştirecek olanlar maydanoz ne kadar zamanda hasat edilir? diye merak edebilirler.
Ektiğiniz maydanozu taze ve kokusunu yitirmeden tüketmek için bunları her 10 günde bir toplayabilirsiniz. Maydanoz her mevsim ekilebilen bir bitki olmasına rağmen genelde ekim yapmak için mart sonu, nisan başı tercih edilmektedir.

Bu yazımızda evde maydanoz nasıl yetiştirilir? sorusuna cevap olabilecek pratik bilgiler paylaştık. Siz de saksıda maydanoz yetiştirmek isterseniz bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Manavdan aldığınız ya da kendi yetiştirdiğiniz maydanozu taze olarak muhafaza etmek isterseniz daha önce paylaştığımız maydanoz nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın