Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır?

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır

Tatlı şerbeti nasıl yapılır? bu sorunun cevabını merak ediyorsanız tatlı şerbeti yapmanın püf noktalarını ve bu konuda işinize yarayacak bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Şerbetli tatlılar bayramda ve yemek sonrasında sıkça tercih edilmektedir. Şerbetli tatlıyı dışarıdan almak yerine evde kendiniz yapmak isterseniz ilk denemenizde tatlı şerbeti hazırlamakta ya da tatlının şerbeti çekmesi konusunda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Tatlıyı ağız tadı ile tüketmek için yazımızda paylaşacağımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır?

Şerbetli tatlı yapımı üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada hamur ile tatlı yapılır. İkinci aşamada şerbet hazırlanmakta ve son aşamada da tatlı ve şerbeti buluşmaktadır. Elinizde doğru ölçüler verilmiş bir tatlı tarifi varsa hazırlık aşamasında sorun yaşamazsınız. Şerbeti yaparken ve tatlıya dökerken de dikkatli davranırsanız lezzeti ve kıvamı ile tadanlardan tam not alan bir tatlı yapabilirsiniz. Şerbet yapımında toz şeker, su ve limon kullanılmaktadır. Şerbeti hazırlarken malzemeleri göz kararı değil tarifte verilen ölçülerde kullanmalısınız. İlk olarak du ve şekeri kaynatmalı ve sonrasında içine limon suyu ilave etmelisiniz.

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır-1
Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır-1

Tatlı şerbeti yaparken kullanacağınız birkaç damla limon suyu tatlının şekerlenmesini önlemeye yardımcı olacak önemli bir püf noktasıdır. Evde limon yoksa şerbet yapımında limon tuzu da kullanılabilir. Şerbeti hazırladıktan sonra oda sıcaklığında beklemeye alın. Tatlı ve şeker hazır olduktan sonra ise sıcak tatlının üzerine soğuk şerbeti dökebilirsiniz. Şerbeti tatlının üzerine bir kepçe yardımı ile her yerine yayarak yavaş yavaş dökmeniz gerekmektedir.

Tatlı Şerbeti Kaç Dakika Kaynatılır?

İlk defa şerbetli tatlı yapacak olanlar tatlı şerbeti kaç dakika kaynatılır? diye merak edebilirler. Şerbetin kaynama süresi tatlının kıvamı açısından oldukça önemlidir. Gereğinden az kaynattığınızda şerbet çok sulu olacağı gibi fazla kaynatmanız halinde de şerbet şekerlenecektir. Bu tür sorunlar yaşamamak için tatlı şerbetini 10 ila 20 dakika arasında kaynatmaya dikkat etmelisiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde tatlı şerbeti yapımı hakkında pratik bilgiler paylaştık. Şerbeti anlattığımız şekilde hazırlayıp tatlının üzerine döktükten sonra 4-5 saat içinde tatlı servise hazır hale gelecektir. Tatlının şekerlenmemesi için bunu buzdolabı yerine oda sıcaklığında muhafaza etmeniz gerekmektedir. Evde lezzetli bir şerbetli tatlı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız evde tulumba tatlısı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir