Fincanlarda Oluşan Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir
Pratik Bilgiler

Fincanlarda Oluşan Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Fincanlarda oluşan çay ve kahve lekeleri sıkça karşılaşılan bir sorundur. Sürekli kullanılan çay ve kahve fincanlarının içi zamanla lekeli bir hal alabilir. Böyle bir durumda fincanları yenilemek yerine evde uygulayacağınız kolay ve etkili yöntemlerle bu sorunu çözebilirsiniz. Bu yazımızda fincanlarda oluşan çay ve kahve lekelerini temizlemek için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Fincanlarda Oluşan Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Çay ve kahve içerken kullanılan fincanların iç ve dip kısımlarında zamanla lekeler meydana gelebilir. Bu sorunu çözmek için evinizde bulunan doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunmaktadır. Birincisi kullanacağınız ürünün ve temizlik için kullanacağınız bez ya da süngerin fincana zarar vermemesidir. Diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise temizlediğiniz fincanı güzelce durulamaktır.

Fincanlarda Oluşan Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir-1
Fincanlarda Oluşan Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir-1

Çay ve kahve içmek için kullandığınız fincanları sadece yıkamak bunların lekelenmesini önlemez. Bu nedenle düzenli aralıklarla derinlemesine temizlik yapmanız gerekmektedir. Severek kullandığınız fincanda leke oluştuğunda bunu temizlemek için deterjanlı su kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir kabın içine deterjanlı ılık su hazırlamak. Sonrasında bulaşık süngerini bu suya batırın ve yeşil tarafı ile çok fazla bastırmadan lekeli bölgeyi ovarak silin. Bu yöntem henüz yeni oluşmaya başlayan lekeler üzerinde etkili olacaktır.

Fincanlarda Oluşan Çay ve Kahve Lekelerini Temizleme Yöntemleri

Diş temizliğinde kullanılan diş macunları da fincanları temizlemekte oldukça etkili bir yöntemdir. Temizlemek istediğiniz fincanın lekeli yerine biraz diş macunu sıkın. Etki etmesi için 5 dakika kadar bekledikten sonra temiz bir bez yardımı ile çok bastırmadan silin. Uygulama sonrasında fincanı bol su ile yıkayarak durulayın.

Doğal temizlik ürünü olarak kullanılan sirke ve tuz ile de fincanlarda oluşan lekeler giderilebilir. Bir kabın içine eşit miktarda sirke ve tuz koyarak hazırlayacağınız karışıma süngeri batırın. Bu sünger ile çay ve kahve lekesi olan yeri hafifçe ovalayarak silin. Uygulama sonrasında fincanları bol su ile yıkayarak güzelce durulayın. Bir kabın içinde 2 yemek kaşığı karbonat ve yarım limon suyunu karıştırıp bir sünger yardımı ile lekeli yeri ovalayarak da lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle fincanlarda oluşan lekeleri temizlemek için evde kolay uygulayabileceğiniz yöntemleri paylaştık. Siz de bu pratik bilgilerden faydalanarak çay ve kahve fincanlarında oluşan lekeleri rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sararan çay bardaklarınızı temizlemek için pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız sararan çay bardağı nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir