Karışık Sebze Közlemesi Yapımı
Mutfak

Karışık Sebze Közlemesi Yapımı

Karışık sebze közlemesi yapımı ile siz de evde sevdikleriniz için sağlıklı ve lezzetli bir meze hazırlayabilirsiniz. Yaz aylarında soğuk yenen yemek ve mezeler tercih edilmektedir. Soğuk meze denince ilk aklımıza gelen çoğunlukla patlıcani domates ve biber közlemesi olmaktadır. Bu sebzeleri közleyip zeytinyağı ile karıştırarak evde çok lezzetli mezeler hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle karışık sebze közlemesi yapabileceğiniz kolay bir tarif paylaşıyoruz.

Karışık Sebze Közlemesi Yapımı

Domates, biber ve patlıcan közlenerek yapılan meze yaz aylarında sıkça tüketilmektedir. Bu sebzeleri tek tek ya da hepsini bir arada meze yapımında kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken istediğiniz sebzeleri mangal, ocak ya da fırında közlemek. Sonrasında közlenen sebzelerin kabuğunu soyarak bunları istediğiniz büyüklükte doğrayabilirsiniz. Közlenmiş sebzeleri bir kasenin içine alıp üzerine tuz ve zeytinyağı döküp karıştırarak lezzetli bir meze yapabilirsiniz. Sebze közlemesini ilk kez yapacaksanız konu hakkında bilgi sahibi olmak için daha önce paylaştığımız domates ve biber nasıl közlenir yazımıza göz atabilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda karışık sebze közlemesi tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Karışık Sebze Közlemesi
Karışık Sebze Közlemesi

Gerekli Malzemeler

  • 3 tane patlıcan
  • 3 tane domates
  • 4 tane biber
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz

Yukarıda verdiğimiz liste 4 kişilik karışık sebze közlemesi yapımı içindir. Kullanacağınız zeytinyağı oranını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Karışık Sebze Közlemesi Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise işe ilk olarak domates biber ve patlıcanları yıkamakla başlayabilirsiniz. Yıkadığınız sebzeleri kuruladıktan sonra bunları tava, ocak ya da fırında yumuşayana kadar közleyin. Közlediğiniz sebzelerin soğuması için bir süre bekledikten sonra bir bıçak yardımı ile bunların kabuklarını soyun.

Bu ön hazırlık aşamasının ardından patlıcan, domates ve biberi kesme tahtasına alarak istediğiniz büyüklükte doğrayın. Doğradığınız sebzeleri derin bir kabın içine alın. Bunların üzerine tuz ve zeytinyağı ilave ederek hepsini güzelce karıştırın.

Evde karışık sebze közlemesi yapımı bu şekilde olup enfes meze servise hazırdır. Afiyet olsun. İsterseniz közleme yaparken bunun içine kuru soğan da ilave edebilirsiniz. Karışık sebze közlemesini özel yemek davetlerinizin menüsünde de kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir