Kahve Lekesi Nasıl Çıkar
Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekesi nasıl çıkar? bunu merak ediyorsanız yazımızda bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz. Kahve içmeyi sevenlerin sıkça karşılaştığı sorunlardan birisi de kahve lekesidir. Giysi ya da halıda oluşan kahve lekesi konusunda sorun yaşıyorsanız doğru ürünleri uygun yöntem ile uygulayarak siz de bu lekelerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Yeni oluşan ve kuruyan kahve lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve içerken giysinize ya da halınıza döküldüyse böyle bir durumda panik yapmak yerine bir an önce lekeye müdahale etmenizi tavsiye ediyoruz. Leke henüz kurumadan müdahale ettiğinizde işiniz daha kolay olacaktır. Kıyafetinize kahve döküldüyse hemen bunu çıkarın ve giysinin tersini çevirerek lekeli bölgeyi soğuk suya tutun. Bu sayede lekenin daha derine etki etmesini önleyebilirsiniz. Bu ön temizliğin ardından sıvı bir deterjan ile lekeli bölgeyi hafifçe ovalayarak temizleyebilirsiniz. Bu yöntem ile kahve lekesi tam olarak çıkmadıysa kıyafeti ılık deterjanlı suda yarım saat kadar bekletin.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve içerken halıya döküldüyse halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar? bunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Halıdaki kahve lekesini temizlemek için ilk olarak temiz bir bez ya da kağıt havlu yardımı ile dökülen kahvenin fazlalığını alın. Bu şekilde kahvenin daha derine etki etmesini önleyebilirsiniz. Bunu yaparken halıyı ovalamayın sadece bezi hafifçe bastırarak sulu kısmı almaya çalışın. Bu ön temizliğin ardından bir kabın içine 1 çay bardağı sirke ve 1 çay bardağı su ile karışım hazırlayıp bununla lekeli bölgeyi hafifçe ovalayarak silin. Lekeyi çıkardıktan sonra bir bezi suya batırıp bununla silerek durulama işlemini yapabilirsiniz. İlk denemede leke tam olarak çıkmazsa yöntemi tekrar uygulayabilirsiniz.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Tüm lekelerde olduğu gibi kahve lekesinde de erken müdahale ile işiniz kolaylaşacaktır. Leke kurudukça daha derine etki edeceği için imkanınız varsa kurumadan çıkarmaya çalışın. Bunu yapamadığınız durumlarda kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabına ihtiyacınız olacaktır. Kurumuş kahve lekesinden kurtulmak için ilk yapmanız gereken lekeyi yumuşatmak olmalıdır. Bunun için lekeli bölgeyi yarım saat kadar ılık suda bekletin.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar-1
Kahve Lekesi Nasıl Çıkar-1

Kurumuş lekeyi daha kolay temizlenebilir bir hale getirmek için lekeli giysinizi ya da halınızı el yakmayacak sıcaklıkta, ılık bir suda bekletin. Bu aşamada sadece lekeli olan bölgeyi suda bekletmeniz de yeterli olacaktır. Sürenin bitiminde lekenin üzerine karbonat dökerek bölgeyi ıslak bir bez ya da sünger ile hafifçe ovalayarak silebilirsiniz. Bu kolay yöntemi giysi ya da halıdaki kahve lekesini çıkarmak için uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında bol su ile durulayarak karbonattan arındırmayı unutmayın. İsterseniz lekeyi çıkarmak için karbonat yerine limon da kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir kabın içinde 1 su bardağı su ve yarım limon suyunu karıştırmak. Bu karışıma batıracağınız temiz bir bez ile giysi ya da halıdaki lekeyi silerek temizleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle giysi ve halıda oluşan kahve lekesini temizlemek için uygulayacağınız en kolay ve etkili yöntemleri paylaştık. Beyaz renkli yüzeylerde lekeyi çıkarmak için çamaşır suyu da kullanabilirsiniz. Kahve lekesini temizlerken uygulayacağınız yöntemin halı ya da kumaşın yapısına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Giysi ya da halıda oluşan çay lekesinden kurtulmak isterseniz daha önce paylaştığımız çay lekesi nasıl çıkarılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir