Evde Kayısı Nasıl Kurutulur?

Evde Kayısı Nasıl Kurutulur

Evde kayısı nasıl kurutulur? bunu öğrenerek siz de doğal yöntemlerle kuru kayısı hazırlayabilirsiniz. Sevilen bir meyve olan kayısının kuru da çok sevilmektedir. Kuru kayısı seviyorsanız bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de doğal yöntemlerle kolay bir şekilde kurutabilirsiniz. Bu uygulamayı ilk kez yapacaksanız yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kayısı Kurutma Yöntemleri

Kurutulmuş sebze ve meyveler Türk mutfağında ayrı bir yere sahiptir. Üzüm, kayısı, erik ve daha birçok meyve kuru olarak da tüketilmektedir. Dışarıdan alınan kurutulmuş meyvelerin bazılarında renk vermek ve çabuk kurumasını sağlamak amacı ile çeşitli katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu konuda risk almamak için evde doğal yöntemlerle hiçbir katkı maddesi kullanmadan kayısı kurutabilirsiniz. Kayısıyı kurutmak için bunun içinin suyunun çektirilmesi gerekmektedir. Bunun için meyveye ısı uygulanmalıdır. Evde bunu yapmak için kayısıyı güneşte kurutabilir ya da fırında kurutma yöntemini tercih edebilirsiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz kayısı kurutma yöntemleri arasından istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Kayısı Güneşte Nasıl Kurutulur?

Tıpkı sebzeler de olduğu gibi meyveler de güneşte kurutulabilir. En eski ve kolay yöntemi uygulamak isterseniz bunun için çürüksüz, çok sert ya da yumuşak olmayan kayısıları tercih etmelisiniz. İşe ilk olarak kayısıları güzelce yıkayıp kurulamakla başlayın. Bu ön hazırlık aşamasından sonra güneş alan bir yere bir bez serin ve kayısıları bezin üzerine aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Kayısılar taze iken çekirdeklerini çıkardığınızda içinin etli kısmı da çıkacağı için ilk etapta çekirdeklerini çıkarmayın. Güneşte 3-4 gün beklettikten sonra sap kısmına elinizle bastırarak çekirdeklerini çıkarabilirsiniz. Çekirdeklerini çıkardığınız kayısıların rengi istediğiniz hale gelene kadar güneşte bekletin. Kayısının güneşte kuruması süresi sıcaklığa bağlı olarak 5 ila 10 gün arasında değişmektedir.

Evde Kayısı Nasıl Kurutulur-1
Evde Kayısı Nasıl Kurutulur-1

Kayısı güneşte nasıl kurutulur? sorusuna cevap olabilecek bir diğer yöntem de ipe dizmektir. Bunun için kayısıları yıkayın ve güzelce kurulayın. Daha sonra bunların çekirdeklerini çıkarın. Bir yorgan iğnesine ip geçirerek kayısıların ortasından iğneyi geçirin. Kayısıları sıraladığınız ipi güneş gören bir yere asarak kurutabilirsiniz.

Kayısı Fırında Nasıl Kurutulur?

Güneşte kurutma yöntemini uygulama imkanınız yoksa kayısı fırında nasıl kurutulur? bunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Kayısıları güzelce yıkayın ve kurutun. Daha sonra bunları ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Kayısıları fırın tepsisine üst üste gelmeyecek şekilde aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Önceden ısıtılmış 70 derece fırında 6-7 saat bekletin. Bu yöntemi uygularken kurutma süresini kısaltmak için fırın ısısını yükseltmeyin. Aksi halde kayısılar kurumak yerine pişebilir.

Bu yazımızda sizlerle evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz kayısı kurutma yöntemleri hakkında bilgiler paylaştık. Kurutmuş olduğunuz kayısıları temiz bir bez torbaya ya da ağzı kapaklı cam kavanoza koyarak serin ve rutubetsiz bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Üzüm kurutmak isterseniz daha önce paylaştığımız evde üzüm nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir