Yaprak Ciğer Nasıl Yapılır?

Yaprak Ciğer Nasıl Yapılır

Yaprak ciğer nasıl yapılır? bunu öğrenmek isterseniz yazımızda evde yaprak ciğer yapmanızı kolaylaştıracak bilgiler bulabilirsiniz. Sevilen bir sakatat çeşidi olan ciğer farklı şekillerde pişirilebilir. Yağda sade olarak kızartabileceğiniz gibi unlayarak kızartabilir, çöp şişe takarak da harika lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz. Biz bugün sizlerle Edirne’nin meşhur yaprak ciğerinin yapımını paylaşmak istiyoruz. İnce dilimlenmiş yumuşacık ve lezzetli bir ciğer pişirmek isterseniz lezzetin sırrını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Yaprak Ciğer Nasıl Yapılır?

Edirne tava ciğeri diğer adı ile yaprak ciğer sevilen lezzetlerden birisidir. Siz de yaprak ciğer seviyorsanız bunu evde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yaprak ciğer adından da anlaşılacağı gibi çok ince bir şekilde kesilmekte ve ciğer unlandıktan sonra kızgın yağda pişirilmektedir. Kasaptan ciğer alırken bunu yaprak ciğer yapılacak şekilde kesmesini isteyebilirsiniz. Eğer bu işi kendiniz yapmak ciğerin sinir ve zarını temizledikten sonra soğuk suyun içinde 1 saat bekletip kanını salmasını bekleyin. Daha sonra suyunu süzün ve ciğeri buzlukta bekleyerek donmasını sağlayın. Bu şekilde donan ciğeri kolaylıkla ince olarak kesebilirsiniz. İnce yaprak dilimler halinde kestiğiniz ciğeri unlayarak pişirebilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda yaprak ciğer tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Yaprak Ciğer Nasıl Yapılır-1
Yaprak Ciğer Nasıl Yapılır-1

Gerekli Malzemeler

  • 500 gram dana ciğeri
  • Tuz
  • Un
  • Sıvı yağ

Bu malzeme listesi ile 4 kişilik yaprak döner yapabilirsiniz.

Yaprak Ciğer Tarifi

Ciğeri yukarıda anlattığımız şekilde temizleyip yaprak şeklinde kestikten sonra biraz tuz ekin. Sonrasında ciğerleri una bulayın ve fazla unları silkeleyin. Derin bir tavanın içine yağı alın ve yağ kızdıktan sonra içine ciğerleri atarak 3-4 dakika pişirin. Tavadan aldığınız ciğerleri yağını süzmesi için kağıt havlu serdiğiniz tabağa alın. Ciğerin kurumadan pişmesi için bol yağda pişme gerekmektedir. Yağ iyice kızdıktan sonra içine ciğerleri atarsanız kısa sürede yumuşak olarak pişecektir.

Bu yazımızda sizlerle edirne tava ciğeri tarifi paylaştık. Verdiğimiz püf noktalarını uygulayarak siz de evde sevdikleriniz için lezzetli bir yaprak ciğer pişirebilirsiniz. Yanında sumaklı soğan ile servis yapabilir ya da pilav üstü olarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun. Evde lezzetli bir arnavut ciğeri pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız arnavut ciğeri nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir