Atık Malzemelerden Toka Kutusu Yapımı

Atık Malzemelerden Toka Kutusu Yapımı

Atık malzemelerden toka kutusu yapımı ile siz de elinizdeki malzemeleri kullanarak evde dekoratif ürün yapabilirsiniz. Çoğumuzun evinde puding ya da meyveli yoğurt gibi gıdaların boş kaplarından bulunmaktadır. Bu plastik kapları atmak yerine toka kutusu yaparak değerlendirebilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Atık Malzemelerden Toka Kutusu Yapımı

Evde toka kutusu yapımı çok kolay bir geri dönüşüm çalışması olduğu için evde zorlanmadan yapabilirsiniz. Düz ahşap bir parçanın üzerine poşet ya da kumaş ile kaplama yaptıktan sonra bunun üzerine 3 tane küçük plastik kap ya da karton bardak tutturarak güzel bir toka kutusu yapabilirsiniz. Bu toka kutusunu duvara monte ederek dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz.

Atık Malzemelerden Toka Kutusu Yapımı-1
Atık Malzemelerden Toka Kutusu Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

  • 3 tane küçük plastik kap
  • Düz ahşap parça
  • Üzeri desenli poşet
  • Makas
  • Desenli bant
  • 5 tane raptiye

Elinizde ahşap yoksa uygun kalınlıkta karton da kullanabilirsiniz. Plastik kap yerine karton ya da plastik bardak da kullanabilirsiniz.

Atık Malzemelerden Toka Kutusu Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları takip ederek kısa sürede güzel bir toka kutusu yapabilirsiniz.

  • İlk olarak poşetin alt ve üst kısmını makas ile keserek bunu düz bir parça haline getirmekle işe başlayın.
  • Daha sonra düz ahşap parçasını bu poşet ile güzelce sarın ve raptiye ile tutturarak kenarlardaki açıklıkları kapatın.
  • Bu şekilde zemini hazırladıktan sonra plastik kaplara raptiyeleri geçirin ve bunları poşet ile kapladığınız ahşabın üzerine yan yana tutturun.
  • Bu şekilde takı kutusunu yaptıktan sonra kenarlarına desenli bant ile süsleme yapabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz bu güzel takı kutusunu masanın üzerine koyabilir veya duvara monte ederek kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Ahşabın kaplamasını poşet yerine kağıt, eva ya da keçe gibi malzemelerle de yapabilirsiniz. İsterseniz kaplama yapmak yerine ahşap parçayı boya ile de renklendirebilirsiniz. Raptiye yoksa plastik kapları tutturmak için çift taraflı bant ya da yapıştırıcı da kullanabilirsiniz. Bu çalışmayı evde denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda atık malzemelerden toka kutusu yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Elinizde değerlendirilmeyi bekleyen puding kapları varsa daha önce paylaştığımız puding kapları ile duvar süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın