Tavuk Nasıl Haşlanır?

Tavuk Nasıl Haşlanır

Tavuk nasıl haşlanır? sorusunun cevabını ve tavuk haşlarken işinize yarayacak pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de ucuz olduğu için tavuk yemeği mutfaklarımızda sıkça pişmektedir. Tavuğun salatasını, çorbasını ya da kızarmış yemeğini yapacaksanız önden haşlayarak yumuşamasını sağlamanız gerekmektedir. Etin besin değerini kaybetmemesi, diri ya da çok pişmiş olmaması için haşlama aşaması oldukça önemlidir.

Tavuk Nasıl Haşlanır?

Tavuğu tencerede ya da düdüklüde haşlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra tavuğu bütün olarak haşlayabileceğiniz gibi parçalar halinde de haşlamanız mümkün. Tavuğun bütün ya da parça halinde olması, tencere ya da düdüklüde pişirilmesi haşlama süresine etki eden detaylardır. Tavuğu haşlamadan önce güzelce yıkayın sonrasında isterseniz parçalara ayırabilirsiniz.

Tavuk Nasıl Haşlanır-1
Tavuk Nasıl Haşlanır-1

Sonrasında uygun büyüklükte bir tencereye tavuğu koyup üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su koymanız gerekmektedir. Tuz ilave ettikten sonra tavuğun lezzetini arttırmak için içine soğan, sarımsak, havuç, defne yaprağı ve damak tadınıza uygun baharatlar da ekleyebilirsiniz. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra önce orta ateşte kaynamaya başladıktan sonra da kısık ateşte tavuk yumuşayana kadar pişirin. Bu aşamada aklınıza tavuk kaç dakikada haşlanır? sorusu gelebilir. Bu süre tavuğun bütün ya da parça olmasına, tencere ya da düdüklüde pişirilmesine göre farklılık gösterebilir. Bütün bir tavuk tencerede 50-60 dakika arasında pişecektir. Eğer köy tavuğu kullanıyorsanız bu süre 1 saati geçebilir.

Dondurulmuş Tavuk Nasıl Haşlanır?

Derin dondurucuda tavuk varsa bunu haşlamak için önce çözülmesini sağlamalısınız. Aksi halde donmuş olan tavuk kolay kolay pişmeyecektir. Dondurulmuş tavuğu sıcak suda, oda sıcaklığında ya da daha yüksek sıcaklıkta bekletmek sağlıksız olacağı için çözdürmek için buzdolabını tercih etmelisiniz. Dondurucudan aldığınız tavuğu buzdolabının alt bölümünde buzları çözülene kadar bekletmelisiniz. Bu şekilde buzunu çözdürdüğünüz tavuğu düdüklü ya da tencerede haşlayabilirsiniz.

Düdüklü Tencerede Tavuk Nasıl Haşlanır?

Tavuğu daha kısa sürede haşlamak isterseniz tencere yerine düdüklü kullanabilirsiniz. Tavuğu yıkadıktan sonra bütün ya da parça halinde düdüklüye koyup, üzerini geçecek kadar su ilave edin. Tuzunu ektikten sonra isterseniz havuç, sarımsak, soğan ve defne yaprağı ekleyerek daha aromatik bir tat elde edebilirsiniz. Sonrasında düdüklünün kapağını kapatıp önce orta ardından kısık ateşte kaynatabilirsiniz. Tavuk düdüklü tencerede kaç dakikada haşlanır? diye merak ediyorsanız bu sürenin yaklaşık 40 dakika olduğunu söyleyebiliriz.

Tavuğu tencere ya da düdüklüde anlattığımız şekilde haşladıktan sonra bunun suyunu atmak yerine süzerek uygun şekilde saklayıp pişireceğiniz pilav, çorba ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Tavuk suyunu oda sıcaklığında bekleterek soğumasını sağladıktan sonra bunu ağzı kapaklı cam kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. Daha uzun süre muhafaza etmek isterseniz tek kullanımlık porsiyonlar halinde hava almayacak şekilde poşetleyerek derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Haşladığınız tavuk eti ile lezzetli bir pilav pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız tavuklu bulgur pilavı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızda verdiğimiz pratik bilgileri uygulayarak siz de evde lezzetli ve sağlıklı bir tavuk haşlaması yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir