Hazneli Kalemtraş Yapımı

Hazneli Kalemtraş Yapımı

Hazneli kalemtraş yapımı başlığı altında sizlerle çok kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Bildiğiniz gibi hazneli kalemtraşlar çöpü içinde biriktirip daha sonra boşaltılabilmektedir. Bu özelliği nedeni ile öğrenciler için ideal bir okul malzemesidir. Okula giden çocuğunuz varsa evde onun için hazneli kalemtraş yapmayı deneyebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Hazneli Kalemtraş Yapımı

Evde hazneli kalemtraş yapımı için ağzı kapaklı cam ya da plastik malzemeler kullanılmaktadır. Sürpriz yumurtaların içinden çıkan kapaklı kaplar da bu uygulamanın yapımında kullanılabilir. Kırtasiyeden alacağınız düz bir kalemtraşı sürpriz yumurta kabının içine yerleştirerek kısa sürede çöpünü içinde biriktiren bir kalemtraş yapabilirsiniz. Uygulamayı yaparken kalemtraşın deliği ile sürpriz yumurta kutusuna açtığınız deliği denk getirmeye dikkat etmelisiniz. İsterseniz uygulamayı yaptıktan sonra süsleme aşamasını çocuğunuza bırakabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane sürpriz yumurta kutusu
  • Kalemtraş 
  • Delik açmak için sivri bir nesne 
  • Silikon tabancası

Bunların dışında süsleme yapmak için yapışkanlı eva ya da sevimli çıkartmalar kullanabilirsiniz.

Sürpriz Yumurta Kutusundan Hazneli Kalemtraş Nasıl Yapılır?

Sürpriz yumurta kutusu ve diğer malzemeler hazır ise hazneli kalemtraş yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Sürpriz yumurta kabının kapağını açın ve aradaki bağlantı yerini makas ile kesin. Bu şekilde kutunun daha rahat açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Daha sonra sivri bir nesne yardımı ile kalemtraşın yuvarlak yerinin boyutuna uygun bir delik açın.
  • Silikon ya da başka bir yapıştırıcı yardımı ile kalemtraşı bu deliğin olduğu parçaya yapıştırarak sabitleyin.
  • Kapakları birleştirdikten sonra deliğe kalemi yerleştirerek açabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde keyif alarak yapabileceğiniz bir kendin yap çalışması paylaştık. Bu kolay çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız hazneli kalemtraş yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir.

Hazneli Kalemtraş Yapımı Resimli Anlatım
Hazneli Kalemtraş Yapımı Resimli Anlatım

Bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa aşağıda paylaştığımız videoyu izleyebilirsiniz. Kolay gelsin. Elinizde değerlendirilmeyi bekleyen sürpriz yumurta kapları varsa daha önce paylaştığımız sürpriz yumurta kapları ile kapı süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir