Kurban Eti Nasıl Saklanır

Kurban eti nasıl saklanır? sorusunun cevabı eti sağlıklı ve güvenli bir şekilde muhafaza etmek bakımından oldukça önemlidir. Kurban bayramında kesilen etler uygun şekilde muhafaza edilmezse hem lezzetini yitirir hem de bir süre sonra bozulmaya başlar. Bu konuda uygulanan en eski yöntem kavurarak saklamaktır. Günümüzde gelişen imkanlar sayesinde eti kavurmadan da muhafaza etmek mümkündür. Bunun için yapmanız gereken eti uygun şekilde dondurmak ve yeterli soğuklukta muhafaza etmektir. Bu yazımızda kurban etini sağlıklı bir şekilde saklayabilmek için ihtiyacınız olan pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban başka yerde kesilmiş ve poşet içinde gelmişse ilk yapılması gereken eti poşetten çıkarmaktır. Yeni kesilen kurban etinin soğuması için bir süre dinlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için etleri serin bir yerde geniş tepsilerin içinde üst üste olmayacak şekilde bekletmek gerekmektedir. Bu şekilde 5-6 saat bekleterek kurban etinin soğumasını sağladıktan sonra etleri doğrayarak ya da kıyma haline getirerek ön hazırlık yapmanız gerekmektedir. Doğradığınız etleri buzdolabında ya da derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Kurban Eti Nasıl Saklanır-1
Kurban Eti Nasıl Saklanır-1

Eti buzdolabında saklamak isteyenler, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır? diye merak edebilirler. Etin buzdolabında bozulmadan kalma süresi 5-6 gündür. Eğer kıyma ise o zaman 3 gün bozulmadan muhafaza edilebilir. Eti daha uzun süre saklamak isterseniz o zaman derin dondurucuya kaldırmanız gerekmektedir.

Kurban Eti Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Tüm gıdalarda olduğu gibi kurban etini de daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Eti yukarıda anlattığımız şekilde dinlendirdikten sonra bunu tek kullanımlık parçalara ayırarak bunları kurban eti poşetlerine koyabilirsiniz. Eti uygun şekilde paketledikten sonra -18 derece dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bu aşamada aklınıza, et dondurucuda kaç ay saklanır? sorusu gelebilir. Uygun şekillerde paketlenen ve -18 derece dondurucuya koyulan kurban eti 6 ay bozulmadan tazeliğini koruyabilir.

Kurban Eti Nasıl Saklanır-2
Kurban Eti Nasıl Saklanır-2

Bu yazımızda sizlerle kurbana eti saklama yöntemleri hakkında bilgiler paylaştık. Eti sağlıklı bir şekilde tüketmek için dondurucudan çıkardıktan sonraki aşama oldukça önemlidir. Dondurucudan çıkardıktan sonra eti oda sıcaklığında çözdürmeye kalkarsanız hem etin lezzeti bozulur hem de bakteriler üreyerek çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu konuda risk almamak için dondurucudan çıkardığınız eti buzdolabında bekleterek çözdürebilirsiniz. Çözdürülen etin hepsini kullanmalı bunu kesinlikle tekrar dondurucuya koymamalısınız. Derin dondurucuda tavuk eti muhafaza etmek isterseniz daha önce paylaştığımız tavuk eti dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir