Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar

Dondurma lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazımızda konu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Dondurmayı yemesi güzel fakat oluşturduğu lekeden kurtulmak pek kolay değildir. Akarak damlayan ya da düşen dondurma nedeni ile kıyafette leke oluşabilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden lekeye müdahale etmek sorunu çözmeye yardımcı olur. Diğer lekelerde olduğu gibi dondurma lekesinde de etkili yöntem ve doğru ürünler kullanılmalıdır. Aksi halde lekeyi çıkarmak yerine daha derine işlemesine neden olabilir ya da kıyafete zarar verebilirsiniz. Bu tür sorunlar yaşamamanız için dondurma lekesi çıkarmak için uygulayabileceğiniz pratik bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma lekesi özellikle yaz aylarında sıkça rastlanan bir leke çeşididir. Kıyafette leke oluştuğu zaman bunu bekletmeden müdahale etmek kolay çıkması açısından oldukça önemlidir. Bekletildikçe leke hem kurur hem de daha derine işler. Bu sorunu önlemek için imkanınız varsa hemen kıyafeti çıkararak suya basmanız gerekmektedir. Suya basmadan önce bir kaşık ya da spatula yardımı ile lekenin fazlasını alın. Lekenin daha kolay çıkması için buna sıcak suya basmayın. Sıcak su lekenin daha derine işlemesine ve daha fazla yayılmasına neden olur. Dondurma lekesi olan kıyafeti soğuk suya basın ve bu şekilde 10 dakika kadar bekletin.

Soğuk suda beklettiğiniz kıyafetin lekeli kısmına biraz bulaşık deterjanı dökerek çitileyin ve sonrasında soğuk su ile durulayın. Uygulama sonrasında hala leke varsa leke çıkarıcı bir ürün dökerek 10 dakika bekletin. Son olarak kıyafeti yıkama talimatına uygun olarak yıkayın. Bu aşamaları dikkatli bir şekilde yerine getirdiğinizde dondurma lekesinin çıktığını görebilirsiniz.

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar

Leke yeni oluştuğunda müdahale edemediyseniz, kurumuş dondurma lekesi nasıl çıkar? bunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu konuda ilk yapmanız gereken bir spatula veya kaşık yardımı ile lekenin fazlasını almak olmalı. Daha sonra lekenin üzerine bulaşık deterjanı dökün ve yarım saat kadar soğuk suda bekletin. Bu şekilde lekeyi yumuşattıktan sonra güzelce çitileyin ve soğuk su ile durulayın. Lekeyi çıkardıktan sonra çamaşırı yıkama talimatına uygun olarak yıkayın.

Bu yazımızda sizlerle meyveli ve kakaolu dondurma lekesi çıkarmak için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak siz de dondurma lekesini iz kalmadan ve kıyafete zarar vermeden kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Kapuz lekesi hakkında bilgi edinmek isterseniz daha önce paylaştığımız karpuz lekesi nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir