Et Nasıl Marine Edilir?

Et Nasıl Marine Edilir

Et nasıl marine edilir? bunu öğrenerek siz de evde kırmızı eti yumuşak ve lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz. Etin lezzetini arttırmak ve kıvama gelmesini sağlamak için pişirmeden önce marine etmek gerekmektedir. Et marine etmek için sirke ya da limon suyu gibi asit içeren malzemeler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra daha aromatik bir tat elde etmek için zeytinyağı ve karabiber de kullanılır. Doğru şekilde marine edilen bir et yumuşacık ve lezzetli olacaktır. Bu yazımızda et marine ederken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Et Nasıl Marine Edilir?

Marine işleminin başarılı olması için öncelikle kullanacağınız etin taze olması gerekmektedir. Aksi halde ete istenen lezzet ve yumuşaklığı vermek mümkün olmayacaktır. Marine edilecek et çok kalın olmamalıdır. Aksi halde sos etin iç kısmına geçmeyeceği için işlem başarılı olmaz. Eti dondurucuda muhafaza ediyorsanız bunu uygun şekilde çözdürdükten sonra yöntemi uygulamanız gerekmektedir.

Et Nasıl Marine Edilir-1
Et Nasıl Marine Edilir-1

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra kırmızı et nasıl marine edilir? bunu anlatmaya geçelim. Marine için kullanacağınız malzemeleri bir kabın içine alarak güzelce karıştırın. Daha sonra eti geniş bir kabın içine alarak üzerine hazırladığınız sosu dökerek ete iyice yedirin. Sosa buladığınız eti buzdolabına koyun. Etin marinasyon süresi kullanılan malzemelere bağlı olarak 2 ila 24 saat arasında değişmektedir. Buzdolabından çıkardığınız eti bir oda sıcaklığına gelene kadar beklettikten sonra pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Aşağıda eti yumuşacık ve lezzetli pişirmenize yardımcı olacak marine sos tarifi bulabilirsiniz.

Marine Sos Tarifi

Kırmızı et marine etmek için çeşitli sos tarifleri bulunmaktadır. Biz sizlerle her evde bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz marine sos tarifi paylaşıyoruz. Gerekli malzemeler; 2 yemek kaşığı sirke, 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 diş sarımsak, 50 ml zeytinyağı, 50 ml su, 2 yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber. Verilen malzemeleri bir kabın içinde güzelce karıştırın ve etin üzerine dökerek iyice yedirin. Sonrasında yukarıda anlattığımız şekilde buzdolabında bekletin. Etin sosu içine çekmesi için 4-8 saat yeterli olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle kırmızı et nasıl marine edilir? sorusunun cevabını paylaştık. Verdiğimiz bilgilerden faydalanarak siz de evde eti yumuşak ve lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz. Pişirmek için derin dondurucudaki eti kullanacaksanız bu konuda bilgi sahibi olmak için daha önce paylaştığımız donmuş et nasıl çözülür yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir