Krep Nasıl Yapılır

Bu yazımızda sizlerle, krep nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek bilgiler paylaşıyoruz. Krep genelde sabah kahvaltılarında tatlı ya da tuzlu olarak tüketilen bir hamur işidir. Yöresel olarak akıtma, cızlama ya da cızlak olarak da adlandırılmaktadır. Krep hamuru hazırlamak ve bunu pişirmek oldukça kolaydır. Bu aşamada bazı noktalara dikkat ederseniz tadanlardan tam not alan bir krep pişirebilirsiniz.

Krep Nasıl Yapılır?

Krep yapımında un, süt, yumurta ve tuz kullanılmaktadır. Krep tatlı olarak tüketilmek isteniyorsa tuz koyulmadan da yapılabilir. İsteyenler sadece süt yerine yarı yarıya su ve süt de kullanabilirler. Evde süt yoksa ya da süt alerjiniz varsa sadece su ile de yapabilirsiniz. Gerekli malzemeleri uygun miktarda kullanmak krebin kıvamı ve lezzeti açısından oldukça önemlidir. Krep malzemeleri derin bir kabın içinde içinde topaklar kalmayana kadar güzelce çırpılmalıdır. Hamurun kıvamı kek hamurundan daha akışkan bir kıvamda olmalıdır.

Krep hamuru anlattığımız şekilde hazırlandıktan sonra sıra bunu pişirmeye geldi. Krep pişirmek için yanmaz yapışmaz ve kenarı yüksek olmayan bir tava kullanılmalıdır. Eğer tavanın kenarı yüksek olursa krebi çevirirken zorlanabilirsiniz. Krebi çevirmek için spatula kullanırsanız işiniz kolaylaşır. Krep pişirmeye başlamadan önce tavanın dibine ve kenarlarına fırça yardımı ile çoz az yağ sürebilirsiniz. Tava iyice ısındıktan sonra krebi tavaya alırsanız kısa sürede pişecektir. Bu aşamada ocağın altı kısık olmamalı. Aksi halde krep hem geç pişer hem de sert olur. Çok yüksek ateşte de yanabileceği için ocağı orta ayara alabilirsiniz.

Krep
Krep

Krep hamurunu tavaya bir kepçe yardımı ile alabilirsiniz. Ocaktaki tavanın ısınmasını bekledikten sonra 1 kepçe hamur alıp tavaya dökün. Daha sonra tavayı hafifçe ileri geri sallayarak pişirmeye başlayın. Akışkan kıvamdaki hamur katılaşınca spatula yardımı ile diğer tarafa çevirin. Yaptığınız krebi içine peynir koyarak, üzerine pudra şekeri, bal ya da çikolata sosu dökerek tüketebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle krep yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Bahsettiğimiz püf noktalarını uygulayarak siz de evde lezzetli krepler pişirerek sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz. Kahvaltıda ev yapımı hamur işi tüketmekten hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız patatesli gözleme nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir