Biftek Izgara Nasıl Yapılır
Mutfak,  Nasıl Yapılır

Biftek Izgara Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda biftek ızgara nasıl yapılır? başlığı altında sizlerle biftek pişirmenin püf noktalarını paylaşıyoruz. Biftek ızgara sevilen bir et yemeğidir. Eti ızgarada sade olarak pişirip pilav ile birlikte tüketebilirsiniz. İsterseniz yanına domates ve biber gibi sebzeler közleyerek daha besleyici ve doyurucu bir yemek hazırlayabilirsiniz. Evde biftek pişirirken etin çiğ kalması ya da sert olması gibi sorunlarla sıkça karşılaşılmaktadır. Siz de bu tür sorunlar yaşıyorsanız yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Biftek Izgara Nasıl Yapılır?

Pişireceğiniz biftek ızgaranın lezzetli ve yumuşak olması etin tazeliğine bağlıdır. Kasaptan taze et temin ettikten sonra bunu evde marine ederek tadanlardan tam not alan bir biftek pişirebilirsiniz. Eti marine etmek için sirke, limon suyu, süt, zeytinyağı, tuz ve baharatlar kullanılmaktadır. Bu konuda bilgiye ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız et nasıl marine edilir yazımıza göz atabilirsiniz. Eti marine ettikten sonra ızgara ya da döküm bir tavada pişirebilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda 4 kişilik biftek ızgara tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Biftek Izgara
Biftek Izgara

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane biftek
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı süt
  • Tuz

Bunların yanı sıra karabiber, kırmızı toz biber ve kekik gibi baharatlardan da kullanabilirsiniz.

Biftek Izgara Yapımı

İşe ilk olarak eti marine etmekle başlayabilirsiniz. Bunun için geniş bir tabağın içine zeytinyağı, süt, tuz ve baharatları alarak bunları güzelce karıştırın. Hazırladığınız marine sosunun içine etleri alın ve hepsini sosa iyice bulayın. Daha sonra tabağın ağzını kapatarak buzdolabında en az 2 saat bekletin.

Bekleme süresinin sonunda biftekleri ızgara ya da döküm tavada pişirebilirsiniz. Bu aşamada ızgara ya da tavanın iyice ısınmasına dikkat etmelisiniz. Sonrasında etin her iki yanını yüksek ısıda 3 dakika pişirerek mühürleme yapmanız gerekiyor. Bu şekilde etin suyu içinde hapsolacağı için biftek yumuşacık pişecektir. Etin her iki tarafını pişirdikten sonra biftek ızgara servise hazırdır. Afiyet olsun.

Evde biftek ızgara yapımı bu şekilde olup isterseniz yanına közlenmiş biber ve domates de yapabilirsiniz. Bu yazımızda bahsettiğimiz şekilde taze biftek alıp bunu güzelce marine edip, anlattığımız şekilde pişirerek sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir