Sararan Klozet Nasıl Temizlenir?

Sararan Klozet Nasıl Temizlenir

Bu yazımızda sizlerle sararan klozet nasıl temizlenir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Klozet temizliği hem sağlık hem de hijyen açısından oldukça önemlidir. Klozet temizliğinde en zor kısım sararan kısımları beyazlatmak, kıvrımlı yerlerdeki lekeleri çıkarmak ve klozetin dibini temizlemektedir. Uygun ürünleri ve doğru yöntemleri kullanarak artık bu işi sorun olmaktan çıkarabilirsiniz. Klozet temizliği hakkındaki pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sararan Klozet Nasıl Temizlenir?

Klozet temizliğine başlamadan önce sağlığınızı korumak adına maske ve eldiven gibi koruyucu önlemler almayı ihmal etmemelisiniz. Kullanacağınız kimyasal temizlik malzemeleri cildinize zarar verebilir ve bunları solumanız sağlığınıza zarar verebilir. Bu koruyucu önlemleri aldıktan sonra temizliğe başlayabilirsiniz. Klozetin kıvrımlı yapısı nedeni ile her yerine ulaşmanız zor olabilir. Bunun için spreyli yüzey temizleyiciler ve fırça kullanabilirsiniz. Sararan klozeti temizlemek içi amonyaklı yüzey temizleyici ve çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Klozetin üzerine yüzey temizleyici ve biraz da çamaşır suyu dökün. Klozetin kapağını kapatarak 10 dakika etki etmesi için beklettikten sonra klozeti ovarak yıkayın. Uygulama sonrasında soğuk su ile durulama yapın. Temizlik esnasında ve sonrasında pencereyi açık bırakarak ortamın havalanmasını ve çamaşır suyu kokusunun dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Sararan Klozet Nasıl Temizlenir-1
Sararan Klozet Nasıl Temizlenir-1

Klozet kreçlenmiş ise yukarıda bahsettiğiniz uygulama yeterli gelmeyebilir. Böyle bir durumda klozete kireç sökücü döküp lekelerin olduğu yerleri güzelce fırçaladıktan sonra sifonu çekin. Sararan klozet temizliğinde en etkili yöntem tuz ruhu kullanmaktır. Eğer tuz ruhu kullanacaksanız bunu solumamaya ve ortamı çok iyi havalandırmaya dikkat etmelisiniz.

Klozet temizliğinde kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız evdeki doğal malzemeleri kullanarak klozet temizleyici karışım hazırlayabilirsiniz. Bunun için boş bir sprey şişesi, sirke, karbonat ve su yeterli olacaktır. Şişenin içine su, sirke ve karbonat koyup şişeyi güzelce çalkalayın. Daha sonra bu karışımı klozete püskürterek uygulayın. 15 dakika kadar etki etmesini bekledikten sonra soğuk su ile durulayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde klozet temizliği yaparken işinizi kolaylaştıracak yöntemler paylaştık. İster kimyasal ister doğal temizlik ürünü kullanın her ikisinde de uygulama esnasında ve sonrasında ortamı havalandırmayı unutmayın. Derz aralarını temizlemek için pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız derz araları nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir