Sararan Danteller Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Danteller Nasıl Beyazlatılır

Dantel masa, sehpa ve vitrin gibi mobilyalarda örtü olarak kullanılan bir ev dekor ürünüdür. El emeği göz nuru olan danteller uzun süre sandık ya da benzeri yerlerde kaldığı zaman sararma ve lekelenmeler meydana gelebilir. Böyle bir durumda sararan danteller nasıl beyazlatılır? sorusunun cevabı sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Sararan dantelleri beyazlatmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sararan Danteller Nasıl Beyazlatılır?

El emeği göz nuru danteller sarardığı zaman lekeli ve çirkin bir görünüm alır. Bu sorunu çözmek için kullanacağınız malzeme ve yöntem dantele zarar vermemelidir. Bu konuda risk almamak için dantel temizliğinde doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle her evde bulunan doğal malzemeleri kullanarak uygulayabileceğiniz yöntemleri paylaşıyoruz. Bu konuda uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden birisi tuzlu sudur. Bir kovanın içine ılık su koyun ve içine bolca tuz atarak güzelce karıştırın. Beyazlatmak istediğiniz dantelleri bu suyun içinde 3 saat kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Süt de sararan danteli beyazlatmak için oldukça etkilidir. Sütü kaynattıktan sonra bir süre ılımasını bekleyin. Daha sonra ılık sütün içine 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin. Toz şeker eriyene kadar karıştırın ve beyazlatmak istediğiniz dantelleri bu süt ile yıkayın. Sonrasında yukarıda anlattığımız gibi bir tuzlu su karışımı hazırlayın ve dantelleri bu suyun içinde 3 saat kadar bekletin. Sürenin bitiminde dantelleri durulayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Sararan Danteller Nasıl Beyazlatılır-1
Sararan Danteller Nasıl Beyazlatılır-1

Sararan dantelleri beyazlatmak için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise sabun ve tuz karışımıdır. Bu yöntemi uygulamak için sıcak su hazırlamanız gerekmektedir. Sıcak suyun içine biraz sabun ve biraz da tuz ekleyerek bunları güzelce karıştırın. Sararmış dantelleri hazırladığınız bu suyun içinde 3 saat kadar beklettikten sonra güzelce durulayarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız dantel beyazlatma yöntemleri arasından hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Bu şekilde dantellere zarar vermeden rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Evdeki tül perdeleri temizlemek için pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız tül perde kaç derecede yıkanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir