Aydede Kalıbı Nasıl Çıkarılır?

Aydede Kalıbı Nasıl Çıkarılır

Bu yazımızda sizlerle aydede kalıbı nasıl çıkarılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Aydede figürü çocuk ve bebek odasının dekorasyonunda sıkça kullanılmaktadır. Aydede şeklinde yastık, sarkaç süs ve duvar süsü yapmak isterseniz aydede kalıbı kullanmanız gerekebilir. Daha önce kalıp çıkarmadıysanız bu konuda işinizi kolaylaştıracak bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Aydede Kalıbı Nasıl Çıkarılır?

Evde keçe aydede kapı ve duvar süsü ya da yastık yapmak isterseniz uygulama öncesinde kalıp çıkarmanız gerekmektedir. Bunun için ilk olarak yapacağınız aydedenin boyutuna karar vermelisiniz. Sonrasında uygun boyutta yuvarlak bir nesne bularak size bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayabilirsiniz.

Aydede Kalıbı
Aydede Kalıbı

Aydede kalıbı çıkarmak için kağıt ya da karton kullanabilirsiniz. Kalıbı birden fazla kullanmak isterseniz karton kullanmanız gerekmektedir. Hazırladığınız kalıbı kumaş, keçe ya da eva üzerine koyup etrafından iz sabunu ya da kalem ile geçerek zorlanmadan aydede figürü yapabilirsiniz. Kolay bir şekilde aydede kalıbı çıkarmak isterseniz işe ilk olarak listede verilen malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kağıt ya da karton
  • Kalem
  • Makas

Bunların yanı sıra daire çizmek içinde yuvarlak bir nesneye ihtiyaç vardır. Yapmak istediğiniz aydedenin boyutuna göre kavanoz kapağı, tatlı tabağı, bardak gibi nesneler kullanabilirsiniz.

Aydede Kalıbı Yapımı

Aydede kalıbı yapmak için malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede kolay bir şekilde kalıp çıkarabilirsiniz.

  • İlk olarak kağıdın üzerine daire şeklindeki nesneyi koyun ve bunun etrafından kalem ile geçerek çizin.
  • Bu şekilde bir daire çizdikten sonra yuvarlak nesneyi kenarda biraz boşluk bırakarak bunun üzerine yerleştirin ve nesnenin kenarından kalem ile çizin.
  • Yöntemi anlattığımız şekilde uyguladığınızda ortaya aydede şekli çıkacaktır. Bunu makas ile keserek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra aydede kalıbı kullanıma hazırdır. Bu yöntemi keçe, eva, karton ya da kağıt üzerine aydede çizmek içinde kullanabilirsiniz. Evde bu kolay uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda aydede kalıbı resimli anlatım paylaşıyoruz. Siz de bu kolay yöntem sayesinde hiç zorlanmadan aydede kalıbı çıkararak evde çok güzel dekoratif süsler yapabilirsiniz. Evde yapacağınız kendin yap çalışmalarında kullanmak için çiçek kalıbına ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız çiçek kalıpları yazımıza göz atabilirsiniz.

Aydede Kalıbı Resimli Anlatım
Aydede Kalıbı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir