Salçalı Burgu Makarna Nasıl Yapılır?

Salçalı Burgu Makarna Nasıl Yapılır

Bu yazımızda sizlerle salçalı burgu makarna nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Sevilen bir yemek çeşidi olan makarna kısa sürede kolay bir şekilde yapıldığı için de sıkça tercih edilmektedir. Spagetti, fiyonk, burgu, boru gibi birçok farklı çeşidi olan makarnayı sade olarak tüketebileceğiniz gibi çeşitli soslarla lezzetini arttırabilirsiniz. Biz bugün sizlerle hem çocukların hem de büyüklerin çok sevdiği salçalı burgu makarna yapımını paylaşmak istiyoruz.

Salçalı Burgu Makarna Nasıl Yapılır?

Makarnanın lezzetini arttırmak için çeşitli soslar kullanılmaktadır. Bu konuda en çok tercih edilen ev yapımı sosları arasında salça ve yoğurt ile yapılan çeşitler olmaktadır. Makarnayı haşlayıp daha sonra bunu sos ile karıştırarak kısa sürede lezzetli bir yemek pişirebilirsiniz. Gün içinde pratik bir yemek yapmak istediğinizde salçalı burgu makarnayı da seçenekler aradında bulundurabilirsiniz.

Salçalı Burgu Makarna
Salçalı Burgu Makarna

Evde soslu makarna yapmak isterseniz ekstra malzeme almadan salça ile kolay bir şekilde sos hazırlayabilirsiniz. Salçalı makarna üzerine dökeceğiniz yoğurt ile ortaya harika bir lezzet çıkacaktır. Denemek isteyenler için aşağıda salçalı burgu makarna tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 paket burgu makarna
  • 5 litre su
  • 1 yemek kaşığı tuz

Salçalı makarna sosu için;

  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 kahve fincanı kadar makarnanın haşlama suyundan
  • 1 yemek kaşığı kuru nane
  • Damak tadınıza uygun baharatlardan da istediğiniz miktarda kullanabilirsiniz.

Sos yapımında damak tadınıza göre domates ya da biber salçası kullanabilirsiniz.

Salçalı Burgu Makarna Tarifi

Yemeğin yapımına ilk olarak makarnayı haşlamakla başlamanız gerekiyor. Büyük ve derin bir tencerenin içine belirtilen miktarda suyu alın. Ocağın altını yaktıktan sonra suyun kaynaması için bekleyin. Tenceredeki su kaynadıktan sonra içine 1 yemek kaşığı kadar tuz ekin ve makarnayı ilave edin. Makarnaların birbirine yapışmaması için haşlama suyuna yağ koymayın. Çünkü bu yağ makarnaların etrafında koruyucu bir tabaka oluşturacağı için makarna sos ile tam olarak karışmayacaktır. Bu nedenle haşlama suyuna sadece tuz eklemeniz yeterlidir.

Makarnaları suya aldıktan sonra birkaç dakika sürekli karıştırın. Sonrasında da haşlanana kadar ara ara karıştırmaya devam edin. Makarnayı tencerenin kapağı açık olarak yüksek ateşte istediğiniz kıvama gelene kadar haşlayın. Makarna haşlandıktan sonra bunu süzgece alarak suyun süzün. Makarnanın suyunu süzerken bundan 1 fincan kadarını salça sosu yaparken kullanmak için ayırın. Makarna haşlarken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler öğrenmek isterseniz daha önce paylaştığımız makarna nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi salçalı makarna sosunu hazırlamaya. Tencerenin içine belirtilen miktarda zeytinyağı alın. Yağ kızdıktan sonra içine salçayı ilave edin ve 1 dakika kadar kavurduktan sonra üzerine azar azar su ilave edin. Bu arada sürekli karıştırarak sosun kıvamını kontrol edin. Salça sosu istediğiniz kıvama geldikten sonra bunun içine kuru nane ve isterseniz baharat ekleyin. Hepsini güzelce karıştırdıktan sonra salçalı makarna sosu hazırdır.

Salça sosunu bu şekilde hazırladıktan sonra ocağın altını kapatmadan haşlanmış makarnaları tencerenin içine alın. Makarna ve sosun kaynaşması için birkaç dakika karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra salçalı burgu makarna yapımı tamamlanmış oluyor. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir