Kola Kutusundan Marakas Yapımı

Kola Kutusundan Marakas Yapımı

Bu yazımızda sizlerle okul öncesi çocuklar için kola kutusundan marakas yapımı başlığı altında kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Bir müzik aleti olan marakas görünümü ve çıkardığı ses nedeni ile çocuklar tarafından sevilmektedir. Bu nedenle okul öncesi el işi çalışmalarında marakas yapımına sıkça rastlamaktayız. Biz de bugün sizlerle evde çocuğunuz ile birlikte marakas yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kola Kutusundan Marakas Yapımı

Evde marakas yapımı için genelde pet şişe, tuvalet kağıdı rulosu, plastik kaşık ve plastik kapak gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu tarz malzemelerin içine pirinç gibi bakliyatlar koyarak çok güzel oyuncak marakaslar yapılmaktadır. Bu sayede hem pet şişe ve tuvalet kağıdı rulosu gibi malzemeler değerlendirilmekte hem de çocukların el becerisi gelişmektedir.

Kola Kutusundan Marakas
Kola Kutusundan Marakas

Teneke kola ve meyve suyu kutularının da içi oyuk olduğu için bular da marakas yapımında kullanılabilir. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kola kutusu
  • Kaplama yapmak için el işi kağıdı ya da poşet
  • Makas
  • Bant
  • Marakasın içine ses çıkarması için pirinç, boncuk ya da düğme koyabilirsiniz.
  • Bir parça ip ya da ince kurdele

Uygulamanın yapımında her türlü teneke kutu kullanılabilir.

Kola Kutusu ile Marakas Nasıl Yapılır?

Kola kutusu ile marakas yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak teneke kutunun üzerini kaplayacağınız malzemeyi hazırlamakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için poşeti makas ile keserek düz bir parça haline getirin.
  • Daha sonra teneke kutunun içine bir avuç kadar pirinç koyun ve kutunun ağız kısmındaki açıklığı bant ile kapatın.
  • Son olarak teneke kutuyu poşet ya da el işi kağıdı ile sarın ve iki tarafına ip ya da kurdele bağlayın.

Tüm bu aşamalardan sonra marakas yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz aynı uygulamayı küçük bir pet şişe ile de yapabilirsiniz.

Kola Kutusundan Marakas Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kutusundan Marakas Yapımı Resimli Anlatım

Yukarıda paylaştığımız kola kutusundan marakas yapımı resimli anlatım sayesinde uygulamayı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İsterseniz uygulamanın videolu anlatımına da göz atabilirsiniz. Marakası pet şişe kullanarak yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe ve poşet ile marakas nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir