Mercimek Çorbası Kaç Dakikada Pişer
Mutfak,  Pratik Bilgiler

Mercimek Çorbası Kaç Dakikada Pişer?

Bu yazımızda sizlerle mercimek çorbası kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisi olan mercimek çorbası hem lezzeti hem de pratik yapımı nedeni ile sıkça tercih edilmektedir. Soğuk kış aylarında içimizi ısıtan bu enfes çorba, özel yemek davetlerinin menüsünde de yer almaktadır. Her yemekte olduğu gibi mercimek çorbasının da pişme süresi lezzeti ve kıvamı bakımından önemlidir. Bu konuda ihtiyacınız olan bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mercimek Çorbası Kaç Dakikada Pişer?

Mercimek çorbası pişirmek için kırmızı, sarı ya da yeşil mercimek kullanabilirsiniz. Çorbanın daha besleyici ve lezzetli olması için mercimeğin yanı sıra havuç ve patates gibi sebzeler de kullanabilirsiniz. Pişireceğiniz çorbanın içine damak tadınıza uygun baharatlardan da koyarak daha iştah açıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Mercimek çorbasını tencere ya da düdüklüde pişirebilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. Çorbayı hangi kapta pişirdiğiniz lezzetini etkilemez, her iki şekilde de çorba nefis olmaktadır. Çorbayı kısa sürede pişirmek isterseniz düdüklü kullanabilirsiniz.

Mercimek çorbası yapımında ilk olarak mercimek haşlanır ve sonrasında blenderdan geçirilerek kıvam alması için biraz kaynatılır. İşte mercimek çorbasının pişme süresi bu aşamaya bağlıdır. Mercimeği tencerede haşlarsanız ortalama 40 dakika, düdüklüde ise bu süre 15 dakikadır. Çorbanın kıvam alması için de 5 dakika kaynatılması gerekmektedir.

Mercimek Çorbası
Mercimek Çorbası

Özet olarak mercimek çorbasını tencerede 45 dakikada, düdüklüde ise 20 dakikada pişirebilirsiniz. Çorba yapımında yeşil mercimek kullanacaksanız yine bu süreleri dikkate alabilirsiniz. Evde tavuk suyu varsa çorba yapımında birkaç bardak tavuk suyu kullanarak daha güzel bir lezzet elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle mercimek çorbasının pişme süresi hakkında bilgiler paylaştık. Evde mercimek çorbası yapacağınız zaman bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Evde lezzetli bir mercimek çorbası pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız mercimek çorbası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir