Evde Saç Nasıl Boyanır?

Evde Saç Nasıl Boyanır

Bu yazımızda sizlerle evde saç nasıl boyanır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Saçlardaki beyazları kapatmak ya da farklı bir saç rengine sahip olmak isteyen bayanlar saçlarını boyamaktadır. Eğer saçlar doğal rengine ya da doğala yakın bir renge boyanacak ise saç boyama işlemi evde de yapılabilir. Evde ilk kez saç boyayacaksanız bu konuda işinizi kolaylaştıracak bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Evde Saç Nasıl Boyanır?

Evde yapacağınız saç boyasından istediğiniz sonucu alabilmeniz için doğru saç boyası rengi tercih etmelisiniz. Saçınızın doğal renginde bir boya seçtiğiniz zaman sonuç sizi memnun edecektir. Saçlarınız kısa ve ince telli ise 1 kutu saç boyası yeterli olacaktır. Uzun ya da kalın telli saçlarınız varsa 2 kutu boya gerekmektedir. Evde saç boyamak için uygun renkte saç boyası, cam ya da porselen bir kap, eldiven, bone, saç boyama fırçası, boyayı karıştırmak için bir çubuk ve kıyafete boya bulaşmaması için havlu ya da bez gerekmektedir. Malzemeler hazır ise saç boyama işlemine başlayabilirsiniz. Uygulama öncesinde saç çizgisine ince bir tabaka halinde yağlı krem sürerek cildinize boya bulaşmasına engel olabilirsiniz.

Evde Saç Boyama
Evde Saç Boyama

Cam ya da porselen bir kabın içine saç boyasını ve oksidan losyonu boşaltarak bir çubuk yardımı ile güzelce karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra bekletmeden saça uygulamaya başlamalısınız. Saçlarınızı tarak yardımı ile bölümlere ayırarak boyarsanız saçların her yeri eşit olarak boyanacağı için renk farklılığı oluşmasını önleyebilirsiniz. Saçları fırça yardımı ile dipten uca doğru boyayın.

Boyama işleminin ardından saçlarınızı bir bone ile sarın. Uygulama sonrasında saç boyasının kullanma talimatında yazan süreye uyarak bekleyin. Saçları bu süreden önce ya da sonra yıkamak istediğiniz saç rengine kavuşmanıza engel olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için süreye mutlaka uymalısınız. Bekleme süresinin sonunda saçları durulamaya geçebilirsiniz.

Saç Boyası Nasıl Durulanır?

Saç boyasının kalıcılığını arttırmak için durulama esnasında şampuan ve sıcak su kullanmayın. Saçları ılık su ile ve boya kutusundan çıkan saç kremi ile yıkayarak su berrak bir hal alana kadar durulayın. Durulama işlemi sonrasında saçları kurumaya bırakabilirsiniz. Saçlarınızı boyadıktan 1 gün sonra şampuan ile yıkayabilirsiniz. Saç boyasının kalıcı olması için boyalı saçlar için olan şampuanlardan kullanmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlerle evde saç boyası yaparken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaştık. Saç boyasının etkisini arttırmak için saçları boyamadan 24-48 saat önce kesinlikle yıkamamalısınız. Kalıcı saç boyası kullanırsanız saç diplerinden yeni saçlar çıkana kadar boya yapmaya gerek kalmayacaktır. Evde dip boyası yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız evde dip boyası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir