Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır
Mutfak,  Pratik Bilgiler

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Çay saatlerinin sevilen lezzetlerinden birisi olan kekin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kek tepsi de pişirilebileceği gibi kalıpta da yapılabilir. Pratik kullanımından dolayı çoğunluğun tercihi silikon kek kalıbı olmaktadır. Bu kalıplar doğru bir şekilde kullanıldığı zaman pişirme sırasında ve keki kalıptan çıkarırken herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Bu yazımızda silikon kek kalıbı nasıl kullanılır? başlığı altında sizlerle bu kalıpları kullanırken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaşıyoruz.

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Silikon kek kalıbı ısıya dayanıklı ve uzun süreli kullanıma uygundur. Teflon ya da buna benzer malzemelerden üretilen kalıplardaki çizilme ve paslanma sorunu silikon kalıplarda görülmemektedir. Keki kalıptan çıkarırken ve kalıbı temizlerken yapacağınız yanlış uygulamalar kalıbın yapısının bozulmasına neden olabilir. Keki kalıptan çıkarmak için bıçak gibi kesici ve delici aletler kullanmayın.

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır-1
Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır-1

Her ne kadar silikon kek kalıbı ısıya dayanıklı olsa da doğrudan ocak ya da fırın ızgarasının üzerine koyulmamalıdır. Orjinal kek kalıpları 200 dereceye kadar ısıya dayanıklı olmaktadır. 200 dereceden yüksek ısıda ise kalıpta erime ve aşınma gibi sorunlar meydana gelebilir. Silikon kek kalıpları kekin piştikten sonra kolay çıkacağı bir yapıda olsa da kullanmadan önce yağlanmasında fayda vardır. Bu şekilde kek piştikten sonra kalıptan daha kolay çıkacaktır.

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Temizlenir?

Silikon kek kalıbının temizliği hem hijyen hem de sağlık açısından önemlidir. Bu kalıplar yapısı gereği dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. İlk kez kullanacak olanlar için silikon kek kalıbı nasıl temizlenir? sorusunun cevabını paylaşalım. Bu kalıpları temizlerken bıçak ya da bulaşık teli gibi kalıba zarar verecek aletler kullanmayın. Silikon kek kalıbını temizlemek için sıcak su ve deterjan yeterlidir. Eğer kalıbın içinde ya da kıvrım yerlerinde kalıntılar varsa kalıbı bir süre suda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle silikon kek kalıbı kullanımı hakkında pratik bilgiler paylaştık. Bahsettiğimiz detaylara dikkat ederek siz de silikon kek kalıbını uzun süre güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Kek yapımında kağıt kek kalıbı kullanıyorsanız daha önce paylaştığımız kağıt kek kalıbı nasıl kullanılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir