Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlardaki beyazları kapatmak ya da saçlara farklı bir görünüm vermek için saç boyası kullanılmaktadır. Saçlar kuaförde boyatılabilir ya da isteyenler evde kendisi saçlarını boyayabilirler. Evde saç boyamak isteyenler için bu yazımızda saç boyarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Saçlarınızın sağlığı ve güze görünmesi için paylaşacağımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde saç boyamak kolay gibi görünse de uygulama öncesinde ve sonrasında yapılan yanlışlar hem saçlara zarar verebilir hem de saç renginin istenen tonda olmasını önleyebilir. Evde saç boyamak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi saç boyası seçimidir. Kullanacağınız saç boyasının saç renginizle aynı olması ya da doğal rengine yakın olması istediğiniz sonucu almanızı kolaylaştıracaktır. Evde ilk kez saç boyayacaksanız birkaç saç boyasını karıştırarak farklı saç rengi elde etmek ya da saçlarınızı farklı renge boyamak konusunda zorlanabilirsiniz. Bu nedenle tercihinizi doğal saç renginizden yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kimyasal saç boyalarının saçlara vereceği zararı önlemek için doğal saç boyası kullanabilirsiniz. Saçlarınızdaki beyazları kapatmak için kalıcı saç boyalarından kullanabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınız uzayıp dipten beyazlar çıkana kadar tekrar boya yapmanıza gerek kalmayacaktır. Saç boyası seçerken kalitesini bildiğiniz markaları seçmeye dikkat etmelisiniz. Saçlarınız kısa ise 1 kutu boya yeterli olacaktır. Uzun ya da gür saçlarınız varsa 2 kutu boya kullanmanız gerekebilir. Evde saç boyamak için istediğiniz renkte saç boyasının yanı sıra boya fırçası, eldiven ve kıyafetinize boya bulaşmaması için havlu ya da eski bir kıyafet kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra cildinize boya bulaşmasını önlemek için de yağlı bir krem gerekmektedir.

Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler-1
Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler-1

Saç Nasıl Boyanır?

Saç boyasının etkisini arttırmak için saçları boyamadan 24-48 saat önce kesinlikle yıkamamalısınız. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra saç nasıl boyanır? bunu anlatmaya geçelim. Cam ya da porselen bir kabın içine saç boyasını ve oksidan losyonu boşaltarak bir çubuk yardımı ile güzelce karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra bekletmeden saça uygulamaya başlamalısınız. Saçlarınızı tarak yardımı ile bölümlere ayırarak boyarsanız saçların her yeri eşit olarak boyanacağı için renk farklılığı oluşmasını önleyebilirsiniz. Saçları fırça yardımı ile dipten uca doğru boyayın. Boyamaya başlamadan önce saç ile cildin arasında kalan yere ince bir çizgi şeklinde yağlı krem sürebilirsiniz. Bu şekilde boyanın cilde bulaşmasına engel olabilirsiniz. Bunu yaparken kremi saçınıza bulaştırmamaya dikkat etmelisiniz.

Boyama işleminin ardından saçlarınızı bir bone ile sarın. Uygulama sonrasında saç boyasının kullanma talimatında yazan süreye uyarak bekleyin. Saçları bu süreden önce ya da sonra yıkamak istediğiniz saç rengine kavuşmanıza engel olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için süreye mutlaka uymalısınız. Bekleme süresinin sonunda saçları durulamaya geçebilirsiniz.

Saç boyasının kalıcılığını arttırmak için durulama esnasında şampuan ve sıcak su kullanmayın. Saçları ılık su ile ve boya kutusundan çıkan saç kremi ile yıkayarak su berrak bir hal alana kadar durulayın. Durulama işlemi sonrasında saçları kurumaya bırakabilirsiniz. Saçlarınızı boyadıktan 1 gün sonra şampuan ile yıkayabilirsiniz. Saç boyasının kalıcı olması için boyalı saçlar için olan şampuanlardan kullanmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlerle evde saç boyası kullanımı konusunda işinizi kolaylaştıracak bilgiler paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak evde saçlarınızı kolay bir şekilde boyayarak güzelliği ile göz kamaştıran saçlara sahip olabilirsiniz. Evde hint kınası kullanarak saçlarınızı boyamak isterseniz daha önce paylaştığımız hint kınası ile saç nasıl boyanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir