Çoraptan İğnelik Yapımı

Çoraptan İğnelik Yapımı

Bu yazımızda sizlerle çoraptan iğnelik yapımı başlığı altında evde keyif alarak yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Küçük çocuklar çabuk büyüdükleri için genelde çorapları eskimeden küçülür. Çocuğunuz varsa onun küçülen çoraplarını atmak yerine size bahsedeceğimiz pratik yöntemi uygulayarak bununla güzel bir iğnelik yapabilirsiniz. Uygulamanın detaylarını öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Çoraptan İğnelik Yapımı

Evde iğnelik yapımı için içi oyuk olan fincan ve kavanoz gibi malzemeler kullanılabilir. Bizim sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada iğnelik yapmak için damacana kapağı kullanılmış. İğnelik yapmak için genelde yuvarlak bir kumaş kesilerek bunun içine elyaf ya da pamuk doldurularak top haline getirilir. Daha sonra bu top halindeki parça içi oyuk bir nesnenin içine yerleştirilir.

Çoraptan İğnelik
Çoraptan İğnelik

Bu örnek çalışmada kumaş yerine çorap kullanılmış. Kenarında dantelli süsleme bulunan çorap ile güzel bir tasarım oluşturulmuş. Siz de böyle dekoratif bir iğnelik yapmak isterseniz işe ilk olarak listedeki malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane damacana kapağı
  • 1 tane çorap
  • Makas
  • Elyaf ya da pamuk
  • Silikon tabancası

Çoraptan İğnelik Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak damacana kapağının açık olan kısmını silikon tabancası yardımı ile yapıştırarak kapatın.
  • Daha sonra damacana kapağını çorabın üst tarafına geçirin ve biraz pay bırakarak geri kalan kısmını makas ile kesin.
  • Bu şekilde çorap ile kaplama yaptıktan sonra bunun alt kısmındaki açıklığı silikon tabancası yardımı ile yapıştırın.
  • Çorabın uç kısmını elyaf ile doldurun ve bunu yuvarlak bir hale getirerek damacana kapağının içine güzelce yerleştirin.

Tüm bu aşamalardan sonra damacana kapağı ile iğnelik yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz damacananın sap kısmından iğneliği istediğiniz bir yere asarak da kullanabilirsiniz. Bu kolay yöntemi uygulayarak hem elinizdeki kullanılmayan çorapları hem de damacana kapaklarını değerlendirebilirsiniz. Evde bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda çoraptan iğnelik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Damacana kapağını farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz daha önce paylaştığımız damacana kapağından dekoratif süs yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çoraptan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım
Çoraptan İğnelik Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir