Evde Kumihimo Diski Yapımı

Evde Kumihimo Diski Nasıl Yapılır

Bu yazımızda sizlerle evde kumihimo diski yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Bileklik her yaştan bireyin severek kullandığı bir aksesuardır. Farklı ipler kullanılarak yapılan birçok bileklik modeli bulunmaktadır. Kumihimo bileklik modeli de bu aksesuarlardan birisidir. Siz de bu bileklik modelini seviyorsanız dışarıdan almak yerine evde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için önce kumihimo tezgahı temin etmek gerekmektedir. Piyasada disk ya da farklı şekillerde bu tezgahlardan bulunmaktadır. İsterseniz bunu evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Evde Kumihimo Diski Yapımı

Evde karton kumihimo diski yapmak oldukça kolaydır. Disk yapmak için özel olarak karton almaya gerek yoktur. Evde boş karton kutu varsa bundan keseceğiniz parça ile disk yapabilirsiniz. Kumihimo disk hazırlarken kenarlara yapacağınız çentiklerin arasındaki mesafe eşit olmalıdır. Aksi halde bilekliğe istediğiniz şekli veremezsiniz.

Karton Kumihimo Diski
Karton Kumihimo Diski

Yapacağınız karton diskin ortasında ipleri geçirmek için bir delik olmalıdır. Bu delik çok geniş olmamalı, iplerin geçeceği kadar olması yeterlidir. Bu detaylara dikkat ederseniz yapacağınız karton kumihimo diskinden istediğiniz verimi alabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamanın detaylarına geçelim.

Gerekli Malzemeler

 • Karton ya da mukavva
 • Makas
 • Cetvel
 • Kalem
 • Gönye cetvel

Karton ile Kumihimo Diski Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeleri temin ettikten sonra aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede karton kumihimo diski yapabilirsiniz.

 • Kumihimo disk yapmak için ilk olarak yuvarlak bir karton kesin.
 • Bu yuvarlak kartonun kenarlarına aralarındaki mesafe eşit olacak şekilde çeltikler açın.
 • Çeltiklerin yaklaşık 1 cm kadar olması yeterli olacaktır.
 • Çeltikleri açtıktan sonra diskin tam ortasına bir delik açın.
 • Bu delik kısım, bilekliği yapacağınız bütün ipler geçecek kadar genişlikte olmalı.
 • Çeltik sayısını hazırlamak istediğiniz bilekliklere göre yapabilirsiniz. Piyasada genel olarak 32 çeltik aralıklı kumihimo diskleri vardır. Sizler daha fazla aralıklı şablonlardan bileklik yapmak isterseniz, evde karton ya da mukavvadan bu diski hazırlayabilirsiniz.

Aralıkların eşit olması için yuvarlak gönye cetvel kullanabilirsiniz. Eğer evinizde yuvarlak cetvel yok ise, kartonu yuvarlak kesmeden önce kare şeklinde kesin. Bu kare parçanın orta noktasından ve çapraz uçlarından çizgiler çizerek ortadaki yuvarlağın üzerine eşit aralıklı çeltikler çizebilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra kumihimo diski yapımı tamamlanmış oluyor.  Evde bu uygulamayı yapmak isteyenler için aşağıda karton kumihimo diski yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Karton Kumihimo Diski Yapımı Resimli Anlatım
Karton Kumihimo Diski Yapımı Resimli Anlatım

İsterseniz detaylı anlatım için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Evde kolay bir teknik uygulayarak güzel bir bileklik yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kolay örgü bileklik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.kadinhanem.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir