Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır
Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış aylarında sıkça giydiğimiz yün kazakları uzun süre güvenli bir şekilde kullanmak için yıkama ve kurutma aşamalarına dikkat etmeliyiz. Bu aşamalarda yapacağımız yanlış uygulamalar kazağın tüylenmesine, bollaşmasına ya da küçülmesine neden olabilir. Bu tarz sorunlar yaşamamak için yün kazaklar nasıl yıkanır? sorusunun cevabını paylaştığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır?

Yün kazaklar elde ya da makinede yıkanabilir. Yün kazak hassas bir yapıda olduğu için yıkama öncesinde etiketine bakmalı ve yıkama talimatına uygun hareket etmelisiniz. İster elde yıkayın ister makine her şekilde de ılık su kullanmanız gerekmektedir. Sıcak su ile yıkamanız halinde kazak küçülerek kullanılamaz hale gelebilir. Böyle bir sorun yaşamamak için yün kazaklar soğuğa yakın ılık su ile yıkanmalıdır. Bunun dışında yün kazakları yıkarken yünlülere özel deterjan kullanmalısınız. Bu şekilde kazak tüylenmeden ve zarar görmeden yıkanabilir.

Kazağın etiketinde çamaşır makinesinde yıkanabileceği yazıyorsa uygun bir deterjan kullanarak yıkayabilirsiniz. Bu aşamada yün kazak makinede nasıl yıkanır? sorusunun cevabı önemlidir. Kazağı çamaşır suyu içermeyen ve yünlülere uygun bir deterjan ile yıkamanız gerekmektedir. Çamaşır makinesinin ısısı yüksek olmamalıdır. Yün kazakları 30 derecede yıkayabilirsiniz. Bu ısıda yeteri kadar temizlenmeyeceğini düşünüyorsanız makineyi kırk dereceye ayarlayabilirsiniz.

Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır-1
Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır-1

Risk almak istemeyenler için yün kazak elde nasıl yıkanır? biraz da bu konudan bahsedelim. Yün kazakları uygun çamaşır deterjanı ile soğuğa yakın ılık su ile yıkayabilirsiniz. Kazağın yapısının bozulmaması için yıkama esnasında çitileme yapmamalısınız. Durulamak için de soğuk su kullanmalı ve bu esnada da kazağı sıkmamaya dikkat etmelisiniz. Yün kazağı yıkadıktan sonraki aşamada da dikkatli olmanız gerekmektedir. Yıkadığınız kazağı elde sıkmamalı ve kurutmak için de asmamalısınız. Kurutmak için ipe asmanız halinde ıslaklığın etkisi ile kazak esneyebilir. Bu konuda dikkatli olmalı ve kazağı düz bir zemine sereceğiniz havlunun üzerinde kurumaya bırakmalısınız.

Bu yazımızda sizlerle yün kazak yıkama yöntemleri hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu bilgileri uygulayarak yün kazak, battaniye ve diğer yünlüleri yapılarına zarar vermeden elde ya da çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Siyah kıyafetlerinizi rengine zarar vermeden yıkamak için pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız siyah kıyafetler nasıl yıkanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir